Instalki.pl » Aktualności » Software » Mapy Google z nowym widżetem. Nawigowanie stanie się przyjemniejsze
Czwartek, 14 Październik 2021 09:55, Wpisany przez Piotr Malinowski
mapy google widzet 1
Wygląda świetnie.

Część osób dostrzegła już u siebie nowy widżet Map Google, z którego będzie można skorzystać na urządzeniach z Androidem 12 (lecz nie tylko). Wyświetli on szereg skrótów pozwalających na sprawną aktywację nawigacji przy pomocy jednego kliknięcia. Mowa tu o m.in. wskazaniu trasy do domu, pracy, najbliższych restauracji czy stacji benzynowych.

Mapy Google: dostęp do najważniejszych funkcji z poziomu ekranu głównego


Wygląda na to, że Google upodobało sobie widżety. Praktycznie każda aplikacja mobilna od koncernu otrzyma dedykowany widżet ułatwiający korzystanie z ich poszczególnych funkcji. Oczywiście wszystko to w ramach systemu Android 12. Niektórzy użytkownicy mają już dostęp do tego systemu operacyjnego, co rzecz jasna owocuje szeregiem intrygujących doniesień i zrzutów ekranu.

Kilka osób udzielających się na portalu Reddit poinformowało o obecności dedykowanego widżetu dla usługi Mapy Google. Na pierwszy rzut oka mamy do czynienia z rozwiązaniem niezwykle podobnym do tego, z czego na co dzień mogą korzystać posiadacze iPhone’ów. Gigant z Moutain View postawił jednak w tym przypadku na nieco więcej opcji personalizacji.

Przede wszystkim widżet Map Google stanowi swoiste centrum sterowania zawierające najważniejsze skróty. Zaprojektowany w formie siatki panel pozwala przede wszystkim na aktywację nawigacji do spersonalizowanych skrótów pokroju Domu czy Pracy. Całość możemy oczywiście poszerzyć o chociażby opcję wskazania najbliższych restauracji, stacji benzynowych, sklepów spożywczych, hoteli czy kawiarni.

mapy google widzet 2 Źródło: Reddit 

Poza tym możemy samodzielnie wyszukać konkretne elementy przy pomocy dedykowanego paska wyszukiwania. Trzeba przyznać, że widżet prezentuje się naprawdę przyzwoicie i we wielu sytuacjach przyspieszy proces wyznaczania trasy. Dostępne skróty oszczędzają bowiem kilka dodatkowych kliknięć.

Redaktorzy z portalu XDA Developers twierdzą, że ostatecznie widżet Map Google pojawi się również na Androidzie 11, lecz zaoferuje nieco inne wzornictwo. Charakteryzować się będzie niebieskim odcieniem i trochę mniej przypominać narzędzie z iOS. Warto bowiem pamiętać, że w przypadku Androida 12 wykorzystywana jest funkcja dynamicznych kolorów.

mapy google widzet 3Źródło: XDA Developers

Na ten moment widżet nie jest jeszcze publicznie wdrożony – dostęp do niego ma tylko nieokreślone grono użytkowników. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać na dostępność nowości.

Źródło: Reddit, XDA Developers | Foto. Google