Instagram zachęci użytkowników do „zrobienia sobie przerwy” od aplikacji

Piotr MalinowskiSkomentuj
Instagram zachęci użytkowników do „zrobienia sobie przerwy” od aplikacji
{reklama-artykul}
Instagram pracuje nad wdrożeniem kilku funkcji, które docelowo mają poprawić zdrowie psychiczne młodych osób. Mowa między innymi o komunikacie zachęcającym do „zrobienia sobie przerwy” od używania aplikacji oraz szeregu algorytmów blokujących wyświetlanie szkodliwych treści nastolatkom.

Instagram chce, by ludzie spędzali mniej czasu w aplikacji

Nie da się ukryć, że opinia Facebooka jako spółki przyjaznej konsumentom dynamicznie pikuje. Oliwy do ognia dolało zeznanie Frances Haugen przed Kongresem Stanów Zjednoczonych. Wprost przyznała, że koncern zdaje sobie sprawę z negatywnego wpływu np. Instagrama na zdrowie psychiczne użytkowników poniżej 18 roku życia. Co na to społecznościowy gigant?

Cóż, dosyć szybko zapowiedział szereg funkcjonalności mających na celu poprawę samopoczucia młodych osób. Nick Clegg – były wicepremier Wielkiej Brytanii, a obecnie wice-dyrektor ds. spraw międzynarodowych i komunikacji w Facebook – w rozmowie z redakcją CNN przedstawił plany rozwoju na najbliższy czas.

Jak stwierdził: Wprowadzimy coś, co moim zdaniem przyniesie znaczącą różnicę. Widzimy, że nastolatki nieustannie oglądają te same treści, co niekoniecznie może sprzyjać ich dobremu samopoczuciu. Będziemy ich zachęcać, by zerknęli na coś innego. Mowa tu o niczym innym, jak o funkcji „take a break” ogłoszonej przy okazji poinformowania o wstrzymaniu prac nad Instagram Kids.

instagram przerwa 2Źródło: pixabay.com (@StockSnap)

Szczegółów na razie brak. Clegg przyznał, że funkcja jeszcze nie jest testowana, ale niedługo zacznie. Dodatkowo dał zielone światło wprowadzeniu regulacji dla algorytmów Facebooka. Wice-prezydent zdaje sobie sprawę, że nie są one idealne i niektórzy widzą to, czego tak naprawdę nie chcieliby widzieć. Na razie trudno stwierdzić, co koncern planuje z tym faktem zrobić.

Osobiście uważam, że Facebook niekoniecznie wie, co zrobić. Jest teraz na celowniku praktycznie wszystkich mediów, które będą przyglądać się każdej jego decyzji. No bo powiedzmy sobie szczerze – czy początkowe anulowanie projektu Instagram Kids, odpieranie zarzutów dotyczących złego wpływu na zdrowie psychiczne nastolatków, a następnie zapowiadanie funkcji mających je poprawić i zachęcić do odwyku od Instagrama nie brzmi jak hipokryzja?

Źródło: The Verge, CNN / Foto. Instagram

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.