Instalki.pl » Aktualności » Software » Jak przywrócić klasyczne menu kontekstowe w Windows 11? Wystarczy ta apka
Poniedziałek, 11 Październik 2021 15:38, Wpisany przez Maksym Słomski
windows 11 stare menu kontekstowe
Sprawdź ją, warto.

Windows 11 jest już zainstalowany na kilku redakcyjnych komputerach. Przedstawiciele redakcji Instalki.pl niemal jednomyślnie wstępnie polubili się z nowym systemem, choć do miłości w każdym z przypadków długa droga. W najnowszym OS-ie od Microsoftu dostrzegamy mnóstwo zalet, ale naszej uwadze nie unikają większe lub mniejsze mankamenty. Osobiście do grona wad zaliczam na tę chwilę nowe menu kontekstowe. Na szczęście jest sposób na to, aby je szybko podmienić.

Jak przywrócić klasyczne menu kontekstowe w Windows 11?


Menu kontekstowe aktywowane prawym przyciskiem myszy w Windows 11 zostało gruntownie przeprojektowane. Jest krótsze i w teorii bardziej uporządkowane, ale niektórym się po prostu nie podoba. Zawiera ono szereg ikon do podstawowych czynności, takich jak kopiowanie, wklejanie i usuwanie, ale ukryto w nim niektóre funkcje, które teraz należy wywołać przyciskiem "Pokaż więcej opcji". To jedno zbyteczne kliknięcie ekstra. To strata czasu. Ergonomia kochani, ergonomia.

Czytaj także: 5 powodów, dla których warto zaktualizować komputer do Windows 11

Klasyczne menu kontekstowe da się przywrócić poprzez modyfikację wpisu w rejestrze. Nie ma sensu jednak tego robić, skoro istnieje doskonały darmowy program o nazwie Windows 11 Classic Context Menu. Dzięki niemu pomiędzy starym i nowym menu da się przełączać w dowolnym momencie. Co ważne, klasyczne menu kontekstowe zostało tutaj nieco ulepszone i wizualnie dostosowane do stylistyki Windows 11.

Windows 11 klasyczne menu kontekstowe
Źródło: Sordum

Jeśli pobierzesz program Win11 Classic Context Menu (zajmuje jedynie 440 KB przestrzeni na dysku), pozostanie Ci go uruchomić. Kliknij na przycisk "Enable Win11 Classic Context Menu Style" i ciesz się dobrze znanym z Windows 10 UI w tym elemencie interfejsu. Chcesz wrócić do nowszego interfejsu i się do niego przekonać? Kliknij w "Enable Win11 Default Context Menu Style". Takie to proste.

Zobacz też: Dziś premiera Windows 11. System zainstalujesz za darmo

Windows 11 klasyczne menu kontekstowe 2
Źródło: Sordum

Co myślisz o nowym menu kontekstowym? Podoba Ci się, czy właśnie znalazłeś metodę na jego podmianę?

Źródło: mat. własny, Sordum