Instalki.pl » Aktualności » Software » Windows 11 jest nowoczesny? To patrz na to
Wtorek, 05 Październik 2021 14:16, Wpisany przez Maksym Słomski
windows 11 panel sterowania
Microsoft, błagamy...

Windows 11 na pierwszy rzut oka prezentuje się fenomenalnie. Nowy styl Mica, zaoblone rogi okienek, odświeżone (choć niezbyt funkcjonalne) menu Start, zaktualizowane ikony.. No jest tego naprawdę sporo. Niestety, nowy system Microsoftu pod kilkoma względami można przyrównać do replik samochodów Ferrari 355, które robiła lata temu pewna firma z Polski. O ile zdarzało się, że z zewnątrz wyglądały one całkiem nieźle, to bazę dla nich stanowił amerykański Pontiac Fiero z silnikiem o mocy 92 KM.

Czytaj także: Dziś premiera Windows 11. System zainstalujesz za darmo

Microsoft, mieliście jedno proste zadanie


Microsoft pracuje nad usunięciem klasycznego Panelu Sterowania już od momentu premiery Windows 10. To właśnie wtedy po raz pierwszy usłyszeliśmy, że firma z Redmond chce zastąpić ten model interfejsu nowocześniejszą aplikacją Ustawienia. Od premiery Windows 10 minęło dziewięć długich lat, a Panel Sterowania o wyglądzie przypominającym jeszcze 2007 roku jak gdyby nigdy nic straszy użytkowników Windows 11.

panel sterowania Windows 11
Panel sterowania wciąż obecny w Windows 11. | Źródło: mat. własny

Nie zrozumcie mnie źle, czasem sam korzystałem do niedawna z Panelu Sterowania, bo... bo byłem do tego przyzwyczajony. Jego oldschoolowa szata graficzna pasuje jednak do systemu Windows 11 jak pięść do nosa. Ale hej, w Windows 10 znaleźć da się ikony pamiętające czasy Windows 95. Być może szefostwo producenta po prostu lubi takie retro nawiązania?

Klasyczny panel sterowania użytkownicy Windowsa odwiedzają m.in. po to, aby przejść z niego do starego menu Programy i funkcje. Za każdym razem gdy to robią, mają zapewne świadomość istnienia nowocześniejszego elementu interfejsu o nazwie Aplikacje i funkcje. Oba te mechanizmy koegzystowały w Windows 10 i są obecne równolegle w Windows 11. Po co? Chyba wyłącznie po to, aby wprowadzać zamieszanie.

Dodaj usun programy windows 11
Stare menu Programy i funkcje w Windows 11. | Źródło: mat. własny

aplikacje i funkcje windows 11v2
Nowe menu Aplikacje i funkcje w Windows 11 koegzystuje ze starym rozwiązaniem. | Źródło: mat. własny

Takich kwiatków jest więcej


Nie chce mi się już nawet rozwodzić nad tym, że pewne elementy klasycznego Panelu Sterowania pamiętają czasy Windows 8 i Windows 7. Dlaczego? Bo niektóre pamiętają czasy Windows Visty, XP, a nawet Windows 2000. To nie koniec.

Drogi Czytelniku, przejdź do Panelu Sterowania w Windows 11 i kliknij przycisk nawigacyjny "w górę". Zrób to kilka razy, a przekonasz się, że w systemie współistnieją dwie wersje Eksploratora Plików. Jeszcze?

Na ekranie blokady komputera przyciski w prawym dolnym rogu ekranu to miks rozwiązań interfejsów z Windows 8, Windows 10 i Windows 11.Microsoft, zatrzymajcie tę karuzelę śmiechu w którejś z nadchodzących aktualizacji.

Źródło: mat. własny