Instalki.pl » Aktualności » Software » Xbox ułatwi znalezienie gier z funkcjami dla osób z niepełnosprawnościami
Sobota, 02 Październik 2021 10:37, Wpisany przez Piotr Malinowski
xbox funkcje dostepnosci nowe 1
To się ceni.

Xbox przedstawił szereg „funkcji dostępności”, które niedługo zadebiutują na konsolach. Mowa tu chociażby o specjalnych tagach w Microsoft Store – oznaczane będą nimi gry dostosowane do potrzeb osób z wybranymi niepełnosprawnościami. Pojawią się również tzw. szybkie ustawienia, filtry kolorów czy dedykowany tryb nocny.

Xbox prezentuje świetne funkcje dostępności


Można powiedzieć wiele niezbyt przyjemnych rzeczy o Microsofcie, ale nie można mu przyznać dbałości o osoby z różnego typu niepełnosprawnościami. Widać to szczególnie po marce Xbox i regularnie wdrażanych funkcjach dostępności. Od dłuższego czasu koncern konsekwentnie realizuje swoje główne postulaty „granie jest dla wszystkich” oraz „gdy każdy gra, wszyscy wygrywamy”

Podczas wirtualnego wydarzenia „Xbox Accessibility Showcase” zapowiedziano kilka przydatnych nowości. Przede wszystkim sklep Microsoft Store na konsolach wzbogaci się o specjalne sekcje zawierające gry wyposażone w konkretne funkcje dostępności – np. dotyczące sfery audio czy wideo.

xbox funkcje dostepnosci nowe 2 Źródło: Xbox

Dodatkowo każdy deweloper będzie mógł dodać do swoich produkcji tagi zawierające informacje o obsłudze wybranych udogodnień. Jest to o tyle ważne, że do tej pory gracze z niepełnosprawnościami musieli przeprowadzać research na własną rękę, by dowiedzieć się czy w ogóle będą mieli jak zagrać w konkretny tytuł.

Jak informuje Anita Mortaloni, szefowa ds. dostępności marki Xbox:

W miarę jak będziemy kontynuować tę podróż, coraz więcej tytułów będzie otrzymywało tagi. Mam nadzieję, że zainspiruje to twórców do przyjrzenia się tym kryteriom i zaprojektowania swojej gry z myślą o nich. Kiedy już opublikują produkcje, to będą one mogły być od razu oznaczone tymi tagami, ponieważ zajęli się tym od razu i włożyli w to dużo pracy.

Na razie te funkcje dostępne są wyłącznie w dedykowanym programie Xbox Accessibility Insiders League, gdzie wyznaczone osoby będą mogły je przetestować i wyrazić swoje uwagi oraz opinie na ich temat. To jednak nie wszystko, co zagości niedługo na konsolach Xbox.

Pomiędzy funkcjami dostępności będzie można przełączać się bez opuszczania gry lub aplikacji. Przyda się to szczególnie w przypadku, gdy z konsoli korzysta więcej osób o różnych potrzebach. Dzięki temu proces zmiany ustawień stanie się o wiele szybszy oraz pozbawiony irytacji wynikającej z konieczności zamknięcia konkretnego programu.


Na Xbox Series X|S pojawią się także nowe i ulepszone filtry kolorów. Umożliwią one na zagranie w więcej gier, które do tej pory nie były dostępne dla osób z m.in. ślepotą lub niedowidzeniem barw. Funkcja przyda się także graczom niewidomym lub niedowidzącym.

Usprawnień doczeka się także tryb nocny. Nowe ustawienia pomogą dostosować źródło światła tak, by osoby z nadwrażliwością na światło mogły bez przeszkód korzystać wieczorem z urządzenia. Nie zabraknie oczywiście opcji przyciemnienia przycisków zasilania na kontrolerze oraz konsoli (lub ich całkowitego wyłączenia). Xbox Series X|S wzbogacą się również o konfigurowalny filtr niebieskiego światła.

xbox funkcje dostepnosci nowe 3Źródło: Xbox

Pod koniec października ruszy ponadto specjalny kurs podstaw dostępności dla programistów w ramach programu Microsoft Learn. Przedstawione tam informacje pomogą w sprawniejszym dostosowaniu gier do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Trzeba przyznać, że powyżej opisane nowości robią wrażenie. Nie należy zapominać, iż Microsoft produkuje dodatkowo specjalne kontrolery umożliwiające zabawę osobom nie będącym w stanie wykorzystać standardowych padów.

Źródło i foto: Xbox