Instalki.pl » Aktualności » Software » Teraz w AppStore ocenisz także aplikacje Apple
Piątek, 01 Październik 2021 11:42, Wpisany przez Anna Borzęcka
app-store-oceny
Zakasaj rękawy i bierz się do roboty!

Przez lata użytkownicy iPhone’ów nie mogli nawet usuwać z nich preinstalowanych przez Apple aplikacji. W 2015 roku Tim Cook wyjaśnił, iż było to powodem tego, że niektóre z tych aplikacji były ze sobą mocno powiązane, a więc usunięcie jednej spowodowałoby na iOS poważne problemy. Wspomniał on jednak, że może się to zmienić w przyszłości, co też w końcu się stało wraz z premierą iOS 14 w zeszłym roku.

Od września 2020 roku możesz usuwać ze swojego iPhone’a preinstalowane aplikacje. Jeśli tego pragniesz, zawsze możesz pobrać je ponownie z App Store. Pewnie zauważyłeś jednak, że ich strony przez długi czas różniły się od stron innych aplikacji innych programistów. To dlatego, że w ich przypadku możliwość oceniania i wystawiania recenzji była wyłączona. Była, ponieważ Apple właśnie ją włączyło.

Zmiana, która musiała nadejść


Co stoi za decyzją giganta z Cupertino? Chyba łatwo się domyślić. Na Apple coraz częściej wywierana jest presja w kontekście jego antykonkurencyjnych zachowań. Tę presję wywierają zarówno organy regulacyjne, jak i przeróżne firmy ze strony których sypią się kolejne pozwy.

Jako pierwszy zmianę dwa dni temu dostrzegł serwis 9to5Mac. Od tego momentu aplikacje Apple otrzymały całe mnóstwo recenzji, wiele negatywnych.

Tym aplikacjom się oberwało


W App Store można znaleźć aż kilkanaście stworzonych przez Apple aplikacji, które posiadają średnią ocen nie wyższą niż 3,0. Najgorzej ocenianą aplikacją, która posiada więcej niż jedną ocenę jest Tłumacz. Jej średnia to 1,1. Użytkownicy skarżą się na to, jak wiele języków on wspiera i nie tylko. Tylko nieco lepszą średnią, wynoszącą 1,8, ma Apple Podcast. Aplikacja krytykowana jest głównie za jej interfejs, który został przebudowany z myślą o iOS 15.

opinie-apple
Aplikacja Apple Podcast jest oceniana w App Store bardzo negatywnie. | Źródło: mat. własne

Innymi aplikacjami, które są bardzo słabo oceniane, są między innymi Mapy, Kontakty, Przypomnienia, Porady, Apple TV, Sprawność, Shortcuts, Beats Pill, Kalkulator czy Pogoda. Użytkownicy nie zostawili na nich w swoich recenzjach suchej nitki.

Ty też wyraź swoją opinię


Warto wspomnieć, że przynajmniej na razie możliwość recenzowania aplikacji Apple włączona jest tylko w przypadku urządzeń z iOS 15. Jako że system ten został zainstalowany na razie tylko na 20% wspieranych iPhone’ów, z funkcji póki co mało kto korzysta. W związku z tym średnie ocen wielu aplikacji w przyszłości z pewnością mocno się zmienią.

Jestem ciekawa, czy programiści z Apple wezmą sobie treści recenzji ich aplikacji do serca, i czy wprowadzą w odpowiedzi na nie potrzebne zmiany. Cóż, czas pokaże.

Jesteś użytkownikiem i’Phone’a z iOS 15? Na co czekasz? Koniecznie zabierz się za ocenianie aplikacji Apple. Pokaż gigantowi, co o nich myślisz.

Źródło: 9to5Mac, fot. tyt. Canva