Instalki.pl » Aktualności » Software » Obiektyw Google doczeka się integracji z Chrome na desktopach
Czwartek, 30 Wrzesień 2021 11:05, Wpisany przez Anna Borzęcka
chrome-obiektyw
Zmiana, która ułatwi wyszukiwanie informacji.

Zdarzyło Ci się włączyć Obiektyw Google na smartfonie tylko po to, aby skierować go na ekran komputera i na nim użyć jednej z funkcji aplikacji? Wkrótce nie będzie to konieczne. Gigant z Mountain View zapowiedział właśnie, że wkrótce Obiektyw Google będzie wbudowaną częścią przeglądarki Chrome.

Użyteczna nowość


Gdy zapowiedź Google zostanie zrealizowana, wystarczy że klikniesz w Chrome prawym przyciskiem myszy w obrębie dowolnej strony internetowej, a będziesz mógł skorzystać z „wyszukiwania z użyciem Obiektywu Google”. Po wybraniu funkcji będziesz musiał zaznaczyć tę część strony, która ma zostać zbadana, a rezultaty zostaną wyświetlone natychmiast.


Nietrudno wyobrazić sobie sytuacje, w których Obiektyw Google stanowiący część Chrome może okazać się przydatny. Pomoże on zidentyfikować chociażby nieznane przez Ciebie zwierzę widoczne na niepodpisanym w żaden sposób zdjęciu czy znaleźć w sklepach internetowych płaszcz, który wpadł Ci w oko po ujrzeniu innej fotografii.

Jak Google poinformowało, Obiektyw Google zostanie zintegrowany z Chrome w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Tak w zasadzie z funkcji możesz korzystać jednak już teraz, choć nie działa ona jeszcze tak, jak Google zaprezentowało na swoim GIFie. Rezultaty wyszukiwania z jej pomocą wyświetlają się bowiem obecnie w nowej karcie, a ostatecznie mają w specjalnym panelu po prawej stronie ekranu.

Aby korzystać w Chrome z Obiektywu Google, musisz włączyć eksperymentalną flagę #enable-lens-region-search. Flagi Chrome znajdziesz, wpisując w omniboksie (pasku adresowym) frazę chrome://flags/.

Obiektyw Google – zmiany na iOS i Androidzie


Jeśli chodzi o mobilną wersję Obiektywu Google, zarówno aplikacja przeznaczona na urządzenia z Androidem, jak i jej elementy na iOS doczekają się pewnych usprawnień (Obiektyw nie posiada na iOS dedykowanej aplikacji, a jest częścią aplikacji Google oraz Zdjęcia Google). Wersja dostępna na Androidzie od początku 2022 roku będzie pozwalać na dodawanie tekstowych zapytań do zdjęć, które Obiektyw ma analizować. Na iOS w aplikacji Google pojawi się natomiast nowy przycisk Wyszukaj zdjęcia, który umożliwi przeanalizowanie wszystkich zdjęć dostępnych na wyświetlanej stronie z pomocą Obiektywu.

Analizowanie zdjęć z pomocą Obiektywu w aplikacji Google. | Źródło: Google

Rzecz jasna, aplikację Obiektyw Google możesz pobrać za pośrednictwem naszej bazy z oprogramowaniem.


Źródło: Google, fot. tyt. Canva