Instalki.pl » Aktualności » Software » Paint.NET 4.3, czyli owoc 5 miesięcy pracy nad migracją do .NET 5
Niedziela, 26 Wrzesień 2021 17:38, Wpisany przez Daniel Karcz
Paint.NET 4.3, czyli owoc 5 miesięcy pracy nad migracją do .NET 5
Nowa, szybsza odsłona popularnej aplikacji do edycji grafiki.

Popularny i w pełni darmowy edytor grafiki rastrowej Paint.NET doczekał się sporej aktualizacji. Wydanie oznaczone jako 4.3 wprowadza duży wzrost wydajności, który w większości wynika z migracji wykorzystywanego środowiska .NET Framework 4.8 na edycję .NET 5. To jednak nie koniec, w niedalekim czasie twórca planuje dalszą migrację do .NET-a 6.

Co nowego oferuje Paint.NET 4.3?


Pomimo, że nowa wersja aplikacji nie wnosi żadnych nowych funkcji to zdaniem twórcy jest to ogromny krok na przód. Mowa oczywiście o migracji wspomnianego .NET Frameworka z edycji 4.8 na .NET 5. Zapewnia ona ogromny wzrost wydajności programu w różnych jego aspektach działania i daje twórcy możliwość dalszej optymalizacji kodu pod kątem kolejnych usprawnień wydajności. Już teraz odczuć można znacznie szybsze uruchamianie aplikacji Paint.NET, szybsze ładowanie wtyczek i działanie wielu narzędzi (m.in. magicznej różdżki czy wiadra z farbą).

Paint.NET 4.3, czyli owoc 5 miesięcy pracy nad migracją do .NET 5
Źródło: własne

Aktualne wydanie to także szybsza instalacja oraz aktualizacja aplikacji do przyszłych, nowych wersji. Twórca zapewnił natywną obsługę architektury ARM64, co zwiększy płynność działania na takich urządzeniach jak np. Surface Pro. Problemem, który deweloper napotkał podczas migracji do .NET 5 było poprawne działanie ogólnodostępnych wtyczek. Zapewnia on, że większość z nich została poprawiona pod kątem najnowszej wersji Paint.NET 4.3 i będzie dobrze działać z nowym wydaniem.

Pomimo, że prace zajęły przeszło 5 miesięcy to twórca nie spoczął na laurach. Oczekuje on oficjalnego wydania .NET 6, po którym to udostępniona zostanie kolejna, usprawniona edycja Paint.NET-a. Nastąpić to ma w listopadzie br. Pełną listę zmian i usprawnień znaleźć można we wpisie na oficjalnym blogu aplikacji.

Skąd pobrać nową wersję aplikacji?


Paint.NET 4.3 w polskiej wersji językowej dostępny jest do pobrania w naszym katalogu oprogramowania, gdzie udostępniamy instalator oraz wariant przenośny. Nową wersję pobrać można także z poziomu opcji aktualizacji bezpośrednio z poziomu aplikacji.

Źródło: GetPaint.net / fot. tyt. Microsoft, mod. Instalki.pl