Huawei udostępniło własnego Linuxa. To EulerOS

Maksym SłomskiSkomentuj
Huawei udostępniło własnego Linuxa. To EulerOS
Zapowiadali, zapowiadali i oto jest. Firma Huawei od dłuższego już czasu prowadzi intensywne prace nad rozwijaniem własnego oprogramowania. System HarmonyOS to tylko jeden z owoców tej pracy. Drugim jest zaprezentowany właśnie openEuler (EulerOS), otwartoźródłowy system operacyjny zaprojektowany z myślą o infrastrukturze cyfrowej. Ta dystrybucja Linuxa stosowana będzie w szerokiej gamie urządzeń – serwerach, rozwiązaniach chmurowych i podobnych.

EulerOS to część projektu OpenEuler

Huawei podaje, że openEuler i HarmonyOS mogą wspólnie służyć „całej scenie cyfrowej”. Eric Xu Zhijun, rotacyjny prezes Huawei, mówił dziennikarzom, że obydwa będą rozwijane jako projekty open source, w celu rozwiązania problemu braku rodzimego systemu operacyjnego dla podstawowych technologii. OpenEuler OS jest skierowany głównie do klientów korporacyjnych, a nie konsumentów. Aby dotrzeć do większej liczby przedsiębiorstw Huawei może najpierw zastosować go do własnych produktów, prezentując przy tym jego potencjał.

Xu mówił, że podczas gdy HarmonyOS jest używany w inteligentnych terminalach, IoT i przemysłowych, openEuler będzie wykorzystywany w serwerach, obliczeniach brzegowych i infrastrukturze chmurowej. Oba systemy operacyjne mogą obsługiwać różne scenariusze, rozwiązując obecną sytuację braku systemów operacyjnych w Chinach.

„Większość firm nadal korzysta z systemu operacyjnego Windows lub UNIX. Huawei może chcieć konkurować z nimi w tej dziedzinie” – powiedział w sobotę w rozmowie z Global Times Xiang Ligang, znany w branży analityk.

Euler ma najaktywniejszą społeczność open source w Chinach. Do tej pory dołączyło do niej ponad 6000 programistów i 100 firm, uniwersytetów, organizacji i instytucji.

Konsekwentna droga do celu

HarmonyOS 2.0 zagościł już na 120 milionów urządzeń, które wcześniej działały pod kontrolą Androida. System debiutował drugiego czerwca, a o takiej liczbie instalacji poinformowano w czwartek. To doprawdy imponujący rezultat.

Źródło: HuaweiCentral

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.