Instalki.pl » Aktualności » Software » Apple aktualizuje starsze urządzenia do iOS 12.5.5
Sobota, 25 Wrzesień 2021 11:53, Wpisany przez Daniel Karcz
Apple aktualizuje starsze urządzenia do iOS
Lepiej późno niż wcale.

Firma Apple bez większego rozgłosu udostępniła aktualizację iOS-a dla swoich starszych urządzeń, które wydane zostały jeszcze przed 2016 rokiem. Update może nie wnosi nowych funkcjonalności jednak wprowadza wiele istotnych poprawek mających na celu zniwelowanie kilku groźnych luk i problemów z bezpieczeństwem.

Co przynosi iOS w wersji 12.5.5?


iOS 12.5.5, bo takie właśnie oznaczenie posiada omawiana aktualizacja, kierowana jest do posiadaczy urządzeń firmy Apple udostępnionych jeszcze przed iPhonem 7. W głównej mierze skupia się ona na naprawie luk w zabezpieczeniach w takich komponentach systemu jak CoreGraphics, WebKit i XNU. Próżno tutaj szukać jakichkolwiek nowych funkcji.

W przypadku składnika XNU od dawna wiadomo, że posiada on poważną lukę w zabezpieczeniach. Dzięki niej odpowiednio spreparowana, złośliwa aplikacja jest w stanie wykonać na urządzeniu dowolny kod z uprawnieniami jądra. Firma Apple doskonale zdawała sobie sprawę z istnienia wspomnianego buga, jednak zdecydowała się na wydanie poprawki dopiero teraz. Według raportów ta luka nie była aktywnie wykorzystywana.

iOS 12
Źródło: iAppleBytes

Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku WebKita. Tutaj wiadomo, że luka była częstą furtką do ataków na nieświadomych posiadaczy smartfonów czy tabletów Apple. Wystarczyło odpowiednio przygotować sfałszowaną stronę internetową a ta była w stanie uruchomić na urządzeniu dowolny kod, który umożliwiał np. kradzież prywatnych danych użytkownika.

Ostatnia z luk bezpieczeństwa, którą niweluje iOS 12.5.5 jest podobnie jak w dwóch poprzednich przypadkach możliwość wykonania dowolnego kodu na podatnych urządzeniach. Dotyczy ona komponentu CoreGraphics, który za sprawą sfałszowanego dokumentu PDF dawała osobom trzecim możliwość przejęcia kontroli nad starszymi urządzeniami Apple i kradzieży wielu cennych danych.

Dla kogo przeznaczona jest ta aktualizacja?


Nowa wersja systemu, iOS 12.5.5, kierowana jest do posiadaczy urządzeń Apple poprzedzających iPhone’a 7. Mowa tutaj o: iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPad Air 1-szej generacji, iPad mini 2, iPad mini 3 oraz iPod touch 6-tej generacji.

Jak pobrać aktualizację iOS 12.5.5?


Poprawka dostępna jest do pobrania bezpośrednio z urządzenia poprzez Ustawienia -> Ogólne -> Aktualizacja oprogramowania.

Źródło: Gagadget / fot. tyt. AJEL (Pixabay)