Instalki.pl » Aktualności » Software » Mozilla przechytrzyła Microsoft. Sprytne zagranie w przeglądarce Firefox
Poniedziałek, 13 Wrzesień 2021 16:03, Wpisany przez Maksym Słomski
firefox zmiana domyslnej przegladarki
Brawo.

Microsoft dwoi się i troi, aby Microsft Edge był domyślną przeglądarką w systemie Windows 10 na jak największej liczbie komputerów. Ustawianie domyślnej przeglądarki w Windows 10 jest procedurą dla wielu dość kłopotliwą i identyczną, jak ustalanie domyślnych programów do otwierania zdjęć lub odtwarzania wideo. Do tej pory jedynie narzędzie rozwijane przez giganta z Redmond dało się ustawić jako systemową przeglądarkę za pomocą jednego kliknięcia. Firma Mozilla przechytrzyła właśnie ekskluzywny trik giganta i umożliwiła podobne działanie w przypadku aplikacji Firefox.

Firefox jako domyślna przeglądarka w Windows 10


Wzmiankowany wyżej proces ustawiania programów domyślnych w Windows 10 jednym kliknięciem, nie jest oficjalnie dostępny dla nikogo poza firmą Microsoft. Programiści Mozilli zbadali jednak działanie owego mechanizmu i z powodzeniem wdrożyli go w najnowszym wydaniu Firefox 91. Przed tą modyfikacją użytkownicy Firefoksa są wysłani do Ustawień systemu Windows 10, gdzie muszą wybrać program Firefox jako domyślną przeglądarkę, a następnie zignorować komunikat Microsoftu o zachowanie w tej roli Edge'a.

Prosta jak raz, dwa, trzy. | Źródło: The Verge

Wszystko to oznacza, że możesz już ustawić Firefoksa jako domyślną przeglądarkę z poziomu aplikacji, a narzędzie wykona wszystkie stosowne akcje w tle, bez dodatkowych monitów. W ten sposób omija się de facto zabezpieczenia antywirusowe firmy Microsoft, które firma wbudowała w system Windows 10, aby zapewnić, że złośliwe oprogramowanie nie będzie w stanie przejąć domyślnych aplikacji. Nie jest jasnym to, jak Microsoft zareaguje na postępowanie konkurenta.

Jak dotąd Google, Vivaldi, Opera i inne przeglądarki oparte na Chromium nie poszły w ślady Mozilli.

Jak zmienić domyślne programy w Windows 10?


1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na Menu Start i wybierz Ustawienia.
2. Wybierz Aplikacje.
3. Wybierz Aplikacje domyślne z menu po lewej stronie.
4. Dostosuj interesujące Cię programy.

Dodamy, że proces zmiany programów domyślnych w Windows 11 jest jeszcze bardziej udziwniony od tego, który znamy z Windows 10.

Źródło: Mozilla, The Verge