Instalki.pl » Aktualności » Software » Windows 11 za darmo. Sprawdź, jak odebrać darmową aktualizację
Sobota, 04 Wrzesień 2021 10:04, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
2021-09-04 094308
Warto przygotować się na nowy system operacyjny.

Użytkownicy systemu Windows 10 jeszcze w tym roku będą mogli skorzystać z bezpłatnej aktualizacji do Windows 11. Warto jednak pamiętać, że oferta nie będzie dostępna dla wszystkich użytkowników, a wszystko rozchodzi się o specyfikację komputerów.

Windows 11 zaoferuje sporo nowości, a użytkownicy swoją uwagę skupią z pewnością na tych, widocznych od strony wizualnej. Według Microsoftu, system został zoptymalizowany pod kątem szybkości, wydajności i obsługi dotykowej. Największe wrażenie robi nowy wygląd - centralnie umieszczone Menu Start, zaokrąglone narożniki okien, zupełnie nowe widżety - to tylko niektóre z nowości.

2021-09-04 094320

W systemie pojawił się zupełnie nowy sklep Microsoft Store o odświeżonym wyglądzie, który ułatwia wyszukiwanie i odkrywanie ulubionych aplikacji, gier, programów i filmów. W późniejszym terminie w sklepie Microsoftu będą też dostępne apki z platformy Android.

2021-09-04 094334
Widżety w Windows 11

Windows 11 będzie dostępny za darmo


Microsoft ogłosił, że Windows 11 będzie dostępny dla użytkowników od 5 października 2021 r. Od tego dnia, nowy system operacyjny będzie osiągalny w ramach aktualizacji na kwalifikujących się komputerach osobistych z Windows 10. Będzie on również preinstalowany na nowych komputerach dostępnych w sklepach.

Nie wszyscy użytkownicy otrzymają stosowną aktualizację od razu. Microsoft zaznaczył, że proces ten będzie prowadzony etapami, z naciskiem na jakość. Wszyscy pamiętamy wpadki przy okazji wdrażania dużych aktualizacji Windowsa 10 - tym razem producent chce uniknąć podobnych problemów.

Darmowa aktualizacja ma być dystrybuowana w oparciu o modele analityczne, które uwzględniają kwalifikowalność sprzętu, wskaźniki niezawodności, wiek urządzenia i inne czynniki wpływające na proces aktualizacji.

Producent przewiduje, że wszystkie kwalifikujące się urządzenia otrzymają bezpłatną aktualizację do systemu Windows 11 do połowy 2022 roku.

Minimalne wymagania systemowe Windows 11


Najbardziej kontrowersyjnym tematem związanym z Windows 11 jest kwestia minimalnych wymagań systemowych.

Microsoft położył duży nacisk na bezpieczeństwo, dlatego hardware, na którym będzie zainstalowana "jedenastka" musi obsługiwać moduł Trusted Platform Module (TPM) w wersji 2.0. To spory problem, ponieważ wiele współczesnych komputerów pracujących pod kontrolą Windows 10 nie obsługuje tej technologii.

Minimalne wymagania systemowe Windows 11:

  • procesor 1 GHz lub szybszy, co najmniej z 2 rdzeniami, zgodny procesor 64-bitowy lub procesor zgodny ze standardem System on a Chip (SoC)
  • 4 GB pamięci RAM
  • 64 GB lub więcej miejsca na dysku
  • oprogramowanie układowe UEFI z obsługą bezpiecznego rozruchu
  • moduł Trusted Platform Module (TPM) w wersji 2.0
  • karta graficzna zgodna z DirectX 12/WDDM 2.x
  • wyświetlacz minimum 9" z rozdzielczością HD (720p)
  • połączenie z Internetem (Windows 11 Home)

Aby sprawdzić, czy komputer kwalifikuje się do uaktualnienia, można też pobrać i uruchomić aplikację PC Health Check.

PC Health Check
Narzędzie PC Health Check / foto. wł.

Jak zaktualizować system do Windows 11 po 5 października? Pozostaje czekać, aż aktualizacja pojawi się w usłudze Windows Update. Dostępność można sprawdzić ręcznie wchodząc w: Ustawienia > Windows Update i wybierając opcję „Sprawdź aktualizacje”.

Przetestuj Windows 11 już teraz


Windows 11 jest już dostępny w kanale beta programu Windows Insider. Oznacza to, że każdy zainteresowany użytkownik Windows 10 może przystąpić do testów "jedenastki", pod warunkiem, że jego sprzęt spełnia minimalne wymagania systemowe. Microsoft zaznacza jednak, że system przeznaczony jest dla "zaawansowanych użytkowników", ponieważ oprogramowanie w nim zamieszczane "może nie działać stabilnie".

2021-09-04 095846
Menu Start w Windows 11

Windows 11 - cena


Osoby, które nie posiadają obecnie systemu Windows i nie kwalifikują się do darmowej aktualizacji może interesować kwestia ceny Windowsa 11. Microsoft nie ujawnił jeszcze oficjalnych cen, ale można spodziewać się, że zostanie utrzymany poziom "dziesiątki".

Oficjalne ceny kształtują się obecnie następująco: Windows 10 Pro - 1 099,00 zł, Windows 10 Home - 629,99 zł.Źródło: Microsoft