Instalki.pl » Aktualności » Software » Windows 11 na premierę bez aplikacji z Androida
Środa, 01 Wrzesień 2021 13:10, Wpisany przez Anna Borzęcka
windows11-android
Szkoda.

Stało się, dokładnie wczoraj Microsoft ujawnił datę premiery swojego najnowszego systemu – Windows 11. Premiera ta odbędzie się zaskakująco wcześnie, bowiem już 5 października bieżącego roku. Wiele osób w związku z tym zmartwiło się, czy Windows 11 zadebiutuje wraz ze wszystkimi zapowiedzianymi funkcjami. Niestety, tak się nie stanie.

Windows 11 i aplikacje z Androida


Jedną z najbardziej wyczekiwanych funkcji systemu Windows 11 jest wsparcie dla aplikacji z urządzeń z Androidem. Umożliwiałoby ono uruchamianie takich aplikacji na desktopie, co miałoby się odbywać za pośrednictwem programu Amazon Appstore dostępnego w Microsoft Store.

windows11-tiktok
Opracowana z myślą o Androidzie aplikacja platformy TikTok uruchomiona w Windows 11. | Źródło: Microsoft

Niestety, do dzisiaj użytkownicy testujący Windows 11 w kanałach beta i dev w ramach programu Insider nie doczekali się możliwości wypróbowania omawianej funkcji. Wielu z nich, w tym ja, po cichu liczyło, że wkrótce zostanie ona udostępniona i będzie częścią systemu na premierę, ale skoro okazało się, że Windows 11 zadebiutuje już 5 października, jasne stało się, iż szanse na to są po prostu marne.

Funkcja, na którą musimy poczekać dłużej


Teraz Microsoft potwierdził, że Windows 11 na premierę nie zaoferuje wsparcia dla aplikacji z systemu Android. Kiedy to zostanie udostępnione? Tego póki co niestety nie wiadomo. Dowiedzieliśmy się jedynie, że w ciągu kilku miesięcy mają wystartować jego testy.

„Windows 11 jest wyposażony w nowy, przebudowany sklep Microsoft Store, charakteryzujący się odświeżonym designem, ułatwiającym wyszukiwanie i odkrywanie ulubionych aplikacji, gier, programów i filmów w jednej, zaufanej lokalizacji. Z niecierpliwością czekamy na kontynuację naszej podróży, aby sprowadzić aplikacje z Androida do systemu Windows 11 i Microsoft Store dzięki naszej współpracy z firmami Amazon i Intel. Proces ten zostanie zapoczątkowany testami wersji poglądowej dla uczestników programu Insider, w nadchodzących miesiącach.”, czytamy w oświadczeniu Microsoftu.

Na szczęście wygląda na to, że wsparcie dla aplikacji z Androida jest jedyną zapowiedzianą przez Microsoft funkcją, która nie zadebiutuje w dniu premiery systemu Windows 11. Nie oznacza to jednak, że nie będzie to system pod pewnymi względami wybrakowany. Użytkownicy narzekają chociażby na to, jak bardzo zostały w nim okrojone opcje personalizacji paska zadań.Windows 11 za darmo – kiedy i dla kogo?


Jak wspominaliśmy wcześniej, Windows 11 będzie oferowany użytkownikom Windows 10 w formie bezpłatnej aktualizacji. Proces ten będzie prowadzony etapami. Najpierw aktualizacje otrzymają najnowsze z kwalifikujących się do tego urządzeń, a potem, w oparciu o modele analityczne uwzględniające kwalifikowalność sprzętu, wskaźniki niezawodności, wiek urządzenia i nie tylko, będzie ona stopniowo wprowadzana na starszym sprzęcie.

Zgodnie z przewidywaniami Microsoftu wszystkie kwalifikujące się urządzenia powinny otrzymać bezpłatną aktualizację do Windows 11 do połowy 2022 roku. Czy Twoje urządzenie ją otrzyma? Sprawdzisz to z pomocą aplikacji PC Health Check. Można z niej jednak skorzystać, tylko w ramach programu Windows Isinder, a przynajmniej na razie. Sprawdź, jak to zrobić!

Źródło: Microsoft, fot. tyt. Microsoft