Instalki.pl » Aktualności » Software » Instagram chce wiedzieć, kiedy się urodziłeś. Dla bezpieczeństwa
Wtorek, 31 Sierpień 2021 11:47, Wpisany przez Anna Borzęcka
insta-uro
W platformie nadchodzą zmiany.

Już wkrótce ci użytkownicy, którzy dotychczas nie podzielili się z Instagramem swoją datą narodzin, zostaną zmuszeni by ją podać. Jak firma informuje, zdecydowała podjąć się taki krok w celu ochrony młodych ludzi korzystających z jej platformy.

Instagram a data urodzenia


Instagram od 2019 roku wymaga, by każda osoba rejestrująca się w jego usłudze podzieliła się datą swoich narodzin. Jeżeli ktoś tą datą się nie podzieli, po prostu nie będzie w stanie założyć konta. Jeśli jednak ktoś założył konto na Instagramie przed 2019 rokiem, nie miał obowiązku ujawniania takiej informacji. Wkrótce się to zmieni.

W ciągu kilku najbliższych tygodni Instagram ma zacząć wyświetlać tym użytkownikom, którzy dotychczas nie umieścili w swoim profilu daty urodzin, powiadomienia z prośbą, by to zrobili. Początkowo powiadomienia będzie można odrzucić, do czasu. Ostatecznie aplikacja będzie wymagała podania daty urodzin od wszystkich.

insta-uro-1
Powiadomienia, które wkrótce w aplikacji Instagram zaczną widzieć niektórzy użytkownicy. | Źródło: Instagram

Ukłon w stronę nieletnich


W przypadku tych, którzy nie podadzą na Instagramie daty urodzin, platforma zacznie ukrywać pewne treści, o czym użytkownicy będą jasno informowani. Rzecz jasna, nie chodzi o materiały łamiące regulamin, ale o takie niekoniecznie przeznaczone dla młodszych użytkowników – treści sugestywne lub przedstawiające, na przykład, przebieg medycznych zabiegów.

insta-uro-2
Przed użytkownikami, którzy nie podzielili się z Instagramem datą urodzin pewne materiały będą ukrywane. | Źródło: Instagram

Co istotne, Instagram dodaje, iż będzie wykorzystywał sztuczną inteligencję, by wykrywać przypadki potencjalnego podania przez użytkowników fałszywej daty urodzin. Niektóre osoby mogą nawet zostać przez platformę poproszone o weryfikację swojego wieku.

„W przyszłości, jeśli ktoś powie nam, że ma więcej niż X lat, a nasza technologia stwierdzi, że jest inaczej, pokażemy takiej osobie menu opcji, które pozwolą zweryfikować jego wiek.”, informuje Instagram. „Prace nad tymi funkcjonalnościami są jeszcze na wczesnym etapie. Nie możemy się doczekać, by wkrótce podzielić się na ich temat więcej.”

Zmiany związane z kwestią daty urodzin nie są jedynymi, których Instagram dokonuje w celu zwiększenia ochrony nieletnich użytkowników jego platformy. Firma zapowiedziała również, iż niebawem konta tworzone przez młodszych nastolatków będą domyślnie kontami prywatnymi. Ograniczyła ona też możliwości reklamodawców w kwestii docierania z swoimi reklamami do nastolatków oraz wprowadziła funkcje, które utrudniają kontakt z nastolatkami obcym osobom dorosłym.

Co ciekawe, możliwe że w przyszłości powstanie wersja Instagrama przeznaczona specjalnie dla osób poniżej 13 roku życia. Ta zapowiedź Instagrama wywołała jednak spore kontrowersje, a więc nie wiadomo, czy zostanie urzeczywistniona.

Oczywiście, aplikację Instagram pobierzesz za pośrednictwem naszej bazy z oprogramowaniem.


Źródło: Instagram, fot. tyt. Canva