Instalki.pl » Aktualności » Software » Microsoft wykorzysta Ethereum do stworzenia antypirackiego narzędzia opartego o donosy
Środa, 18 Sierpień 2021 11:27, Wpisany przez Maksym Słomski
microsoft argus ethereum
Brzmi intrygująco

Kryptowaluty mają w sobie gigantyczny potencjał i jeśli ktoś twierdzi inaczej, to znaczy, że nie wie prawdopodobnie zbyt wiele na temat wykorzystywanych przez nie technologii. Najlepszym dowodem na ich użyteczność niechaj będzie to, że interesują się nimi największe korporacje na świecie, wśród których znajduje się między innymi Microsoft. Gigant z Redmond chce wykorzystać narzędzie działające na bazie sieci Ethereum, celem zwalczania pirackiego oprogramowania. Mechanizm miałby opierać się na anonimowych donosach. Brzmi intrygująco?

System antypiracki Microsoft Argus


Argus to projekt otwartoźródłowego oprogramowania bazującego na łańcuchu blockchain. Współtworzyć je mają przedstawiciele Microsoft Research Asia, chińskiego giganta Alibaba oraz Carnegie Mellon University. W 11-stronicowym dokumencie Microsoft przedstawił projekt, plan wdrożenia i ocenę nowego systemu. Microsoft twierdzi, że Argus będzie działał na publicznie dostępnym blockchainie, aby umożliwić "informatorom" (czy jak mówią niektórzy: donosicielom), składanie doniesień na temat wykrytego piractwa cyfrowego, przy zachowaniu pełnej anonimowości, ale jednoczesnej przejrzystości dla szerszej opinii publicznej.

microsoft argus
Schemat działania narzędzia Argus, zamieszczony w dokumencie. | Źródło: Microsoft

Zgłoszenia składane do firmy Argus będą pochodzić zatem od anonimowych informatorów, ale pozwolą firmie łatwo wykryć źródła pirackich treści za sprawą unikatowego znaku wodnego zwanego "ProofOfLeakage". Blockchain należy tu traktować jak swojego rodzaju księgę, w której każda transakcja jest rejestrowana po jej uwierzytelnieniu. Nikt poza danym informatorem nie będzie mógł zgłosić tej samej kopii oprogramowania właśnie ze względu na ów "znak wodny". "Dzięki bezpieczeństwu i praktyczności Argusa mamy nadzieję, że nasze kampanie antypirackie będą naprawdę skuteczne. Przejrzysty mechanizm motywacyjny powinien to ułatwić" – napisano w piśmie.

Nagrody dla zgłaszających przypadki piractwa nie zostały jeszcze ujawnione.

Dzięki optymalizacji pewnych operacji kryptograficznych, koszt zgłaszania piractwa zostanie "zredukowany do równoważnego kosztu wysłania około 14 transakcji przelewów ETH", podali badacze. Problem typowych dla sieci Ethereum wysokich opłat transakcyjnych nie będzie tu występował.

Intrygujące. Jeśli nagrody będą wypłacane w kryptowalutach, Argus może cieszyć się ogromną popularnością.

Źródło: BI