Instalki.pl » Aktualności » Software » Blokada na Netflix? Serwis banuje za VPN także niewinnych i umywa ręce
Poniedziałek, 16 Sierpień 2021 21:23, Wpisany przez Maksym Słomski
netflix vpn ban
Działa wymierzone w złą stronę.

Netflix walczy z użytkownikami platformy korzystającymi z VPN już od 2015 roku. Przypominamy, że VPN pomaga w łatwy sposób odblokować zawartość Netflixa niedostępną w kraju użytkownika takiej usługi. Przykład? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby za sprawą odpowiedniego VPN odblokować sobie w Polsce kilkukrotnie bogatszą bibliotekę filmów i seriali, oferowaną subskrybentom tego najpopularniejszego na świecie VOD w Stanach Zjednoczonych. Do tej pory wydawało się, że Netflix podejmował głównie działania pozorowane. Teraz Netflix wziął się za blokowanie znanych adresów komercyjnych VPN i proxy. Niestety, cierpią na tym także osoby z VPN nie mające nic wspólnego, a Netflix... cóż, nie jest w stanie im pomóc.

Netflix i ban na VPN


Netflix zintensyfikował wysiłki, aby zakazać użytkownikom VPN i proxy omijania ograniczeń geolokacyjnych. Usługa blokuje od teraz również domowe adresy IP, ponieważ niektóre narzędzia odblokowujące wykorzystują je do skuteczniejszego omijania ograniczeń. Nie odbywa się to bez strat dla "uczciwych" użytkowników, szanujących ogólne warunki umowy korzystania z Netflixa. Cała masa internautów bez VPN skarży się na brakujące treści na Netflix. O dziwo, są to osoby przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych, korzystające z usług AT7T, Comcast i Verizon. Co w tej sprawie ma do powiedzenia Netflix?

Jeden z użytkowników, który skarżył się na zastaną przez siebie sytuację Twitterze, otrzymał od przedstawiciela firmy Netflix radę, aby... skontaktował się ze swoim dostawcą usług internetowych, celem sprawdzenia, czy jego adres IP jest powiązany z korzystaniem z proxy lub VPN. To osobliwa sugestia, ponieważ blokowanie ma miejsce po stronie Netflixa.


Trudno ocenić skalę problemu, ale biorąc pod uwagę liczbę skarg, które pojawiły się w sieci do tej pory, z pewnością nie są to pojedyncze przypadki. Nasuwa się pytanie, czy środki zakazujące VPN są warte niedogodności jakie czekają internautów respektujących regulamin Netflixa?

Rzecznik Netflix poinformował redaktorów serwisu TorrentFreak, że firma nie zakazuje wszystkich treści dla usług VPN i proxy. Treści spod znaku Netflix Originals są nadal dostępne - tak na pocieszenie. Netflix jest ponoć w kontakcie z osobami, które przypadkowo zostały dotknięte banem, by przywrócić im dostęp do pełnej biblioteki.

Źródło: TorrentFreak