Instalki.pl » Aktualności » Software » Wkrótce zabezpieczysz karty Incognito w Chrome kodem PIN, odciskiem palca lub skanem twarzy
Piątek, 13 Sierpień 2021 12:06, Wpisany przez Anna Borzęcka
incognito-chrome
Tylko Ty uzyskasz do nich dostęp.

Tryb Incognito, choć faktycznie zwiększa prywatność użytkowników przeglądarki Chrome, nie jest rozwiązaniem idealnie bezpiecznym. Niemniej, wkrótce stanie się ono nieco bezpieczniejsze, a to za sprawą nowej funkcjonalności testowanej przez Google. Funkcjonalność ta pozwoli Ci zabezpieczyć Twoje karty kodem PIN lub uwierzytelnianiem biometrycznym.

Nowa eksperymentalna flaga w Chrome


Wspomniana funkcjonalność przynajmniej na razie wydaje się zmierzać tylko na urządzenia mobilne. Ta bowiem w mobilnej wersji Google Chrome Canary 94 pojawiła się eksperymentalna flaga, która z czasem pozwoli włączyć opcję zabezpieczenia kart trybu Incognito kodem PIN lub danymi biometrycznymi.

Choć eksperymentalna flaga już jest dostępna w niestabilnej wersji przeglądarki Google, póki co po jej włączeniu w Ustawieniach nie pojawia się opcja z nią związana, choć powinna, a przynajmniej w przypadku urządzeń z Androidem. Oznacza to, że będziesz musiał jeszcze trochę poczekać, zanim ponowne uzyskanie dostępu do otwartych przez Ciebie kart Incognito będzie wymagało znajomości kodu PIN lub skanu twarzy czy odcisku palca.

incognito-android
Nowa eksperymentalna flaga związana z trybem Incognito w Google Chrome Canary na Androidzie. | Źródło: Android Police

Zabezpieczanie kart Incognito w praktyce


Rzeczywiście przetestować funkcję można na smartfonach z iOS, gdzie włączenie eksperymentalnej flagi przynosi pożądane rezultaty. Po włączeniu flagi w Ustawieniach aplikacji możliwe staje się zabezpieczenie kart trybu Incognito systemem Face ID czyli skanem twarzy.

incognito-ios
Karty trybu Incognito zabezpieczone Face ID. | Źródło: Android Police

Co istotne, po włączeniu zabezpieczenia skanem twarzy, po przejściu do otwartych wcześniej kart Incognito Face ID nie skanuje twarzy automatycznie. Zatem jeśli jesteś wraz z kimś, komu nie chcesz pokazać zawartości tych kart, nie musisz obawiać się o to, że pokażesz mu ją przypadkiem. Wpierw będziesz musiał bowiem dotknąć ekran smartfonu w konkretnym miejscu, by skan twarzy aktywować. W przypadku urządzeń z Androidem powinno wyglądać to podobnie.

Póki co nie wiadomo, kiedy możliwość zabezpieczania kart Incognito trafi do stabilnego wydania Google Chrome. Nie wiadomo też, czy ta zostanie udostępniona w desktopowej wersji przeglądarki. Mam szczerą nadzieję na to, że tak się stanie.

Pamiętaj, że przeglądarkę Google Chrome pobierzesz za pośrednictwem naszej bazy z oprogramowaniem.


Źródło: Android Police, fot. tyt. Canva