Instalki.pl » Aktualności » Software » Pobierz system elementary OS 6 Odin. Prosty Linux inspirowany macOS
Czwartek, 12 Sierpień 2021 22:05, Wpisany przez Jan Domański
elementary OS 6 OdinNajwiększa aktualizacja w historii.

Całkiem przyjemny system elementary OS bazujący na Ubuntu właśnie otrzymał nową wersję. Mowa o elementary OS 6 Odin. Jego twórcy zaznaczają, że to najpewniej największa aktualizacja w historii tej dystrybucji Linuxa. Zawarto w nim naprawdę masę poprawek.

Jesteście fanami macOS i szukacie Linuxa dla siebie? Wypróbujcie elementary OS bazujący na Ubuntu


System operacyjny elementary OS może się wam wizualnie z czymś kojarzyć. W środowisku graficznym Pantheon widać inspiracje Apple macOS. Również tak jak on jest prosty, a obsługa została ograniczona - bez masy niepotrzebnych wielu użytkownikom ustawień komponentów czy zalewu preinstalowanych aplikacji. Wygląd jest minimalistyczny i elegancki. Także nowy instalator jest szalenie prosty (choć ważne, aby stawiając system na maszynie wirtualnej zmienić domyślnie proponowany adapter graficzny, w Virtual Boxie z VMSVGA na VBoxSVGA).

elementary OS 6 Odin
Jak widać elementary OS bazuje na Ubuntu / Foto: Instalki.pl

Oprogramowanie jest dość lekkie, choć dystrybucja nie była tworzona specjalnie z myślą o bardzo starych maszynach, nie na tym polegają priorytety elementary OS. Deweloperzy zalecają procesor Intel Core i3 lub inny porównywalny dwurdzeniowy i 64-bitowy, 4 GB pamięci RAM, nośnik SSD z co najmniej 15 GB wolnego miejsca na dane, dostęp do Internetu, myszkę lub touchpad i klawiaturę oraz obsługę rozdzielczości minimum na poziomie 1024 x 768. Właśnie z tego ostatniego powodu należy przestawić adapter graficzny w wirtualnej maszynie, inaczej domyślnie aktywuje się tryb 800 x 600, który nie pomieści wszystkich elementów interfejsu, co uniemożliwi instalację systemu elementary OS.

Ogrom pomniejszych zmian w najnowszym elementary OS 6 Odin


Najnowsze wydanie elementary OS 6 Odin bazuje na Linuxie 5.11.0 i Ubuntu 20.04.2 LTS. Zastosowano w nim masę pomniejszych poprawek, najwięcej w historii systemu, choć realnie to suma mniejszych zmian, a nie wywrócenie systemu do góry nogami. W kwestii wizualnej możecie zauważyć pełne wsparcie ciemnego motywu czy zmiany interfejsu i dodanie różnych funkcji w wielu preinstalowanych aplikacjach i komponentach. Dodano też obsługę gestów i multidotyku, aktywne rogi, Flatpaki w AppCenter, zarządzanie dostępem do zasobów przez dane aplikacje, rozbudowane powiadomienia systemowe, nową aplikację Tasks do planowania dnia (można ją synchronizować z CalDAV czy różnymi innymi mobilnymi programami), bardziej zaawansowany panel i górny pasek narzędziowy czy wsparcie dla LVFS i tym samym możliwość aktualizacji firmwareu wprost z poziomu ustawień systemu. Ale to wciąż nie wszystkie zmiany i poprawki.

elementary OS 6 Odin
Tak prezentuje się pulpit systemu elementary OS 6 Odin / Foto: Instalki.pl

Obraz najnowszego wydania omawianego systemu waży 2,36 GB i jest dostępny tylko w wersji 64-bitowej. Ostatnią wersję elementary OS 6 Odin pobierzecie z naszej bazy. Jeśli zamierzacie zainstalować go na realnym komputerze, a nie dla pobawienia się tylko w maszynie wirtualnej, to najlepiej przygotujcie pendriva, na który zaaplikujecie bootowalny obraz systemu. Np. dzięki świetnemu narzędziu Ventoy do tworzenia bootowalnych nośników USB z wieloma obrazami ISO na pokładzie.

Zobacz również: Darmowa paczka aż 9 użytków Ashampoo. Edycja PDF, audio, foto, backupy i inny soft

Źródło i Foto: elementary OS / własne