Instalki.pl » Aktualności » Software » Windows 96 istnieje i działa. Przeglądarkowy OS wywołuje nostalgię
Wtorek, 03 Sierpień 2021 10:59, Wpisany przez Maksym Słomski
windows 96 3
Uruchomisz w nim Half-Life, Dooma i... Windows 95.

Przyznajcie się, ilu z Was pomyślało, że w tytule niniejszego wpisu jest literówka i chodzi tak naprawdę o przeglądarkową wersję systemu Windows 95? Wyjaśniam: literówki nie ma, a ja chciałbym pokazać Wam interesujący, choć niestety porzucony projekt odtworzenia OS-u, który nigdy nie powstał, a który wygląda niemal identycznie jak Windows 95. Dobra wiadomość polega na tym, że nadal da się go uruchomić, a nawet pograć na nim w DOOM-a.

Windows 96 działa doskonale


Czy Microsoft stworzył jakiś konsumencki system pomiędzy Windows 95 i Windows 98? Nie, ale chciał. Windows 96, znany także jako Cleveland lub Nashville, to anulowany przez Microsoft projekt systemu, mającego debiutować pomiędzy "Chicago" (Windows 95) oraz "Memphis" (Windows 98, który miał mieć premierę pierwotnie w 1997 roku). Kiedyś do sieci wyciekł jego build o numerze 4.10.999 - to właśnie on stał się podstawą do odtworzenia Windowsa 96 w przeglądarce internetowej.

windows 96 1
Źródło: mat. własny

Na pierwszy rzut oka system Windows 96 wygląda jak prawdziwe oprogramowanie. Ikony Mój Komputer, Kosz i Ustawienia są na swoim miejscu, a podpięte pod nie odnośniki działają. Klasyczne Menu Start również funkcjonuje poprawnie i ma zagnieżdżone wszystkie niezbędne narzędzia. Jest nawet folder WTF oraz umieszczony w nim fejkowy trojan. Jeśli pamiętacie lata 90' XX wieku, to pamiętacie, z jak wieloma zagrożeniami w sieci należało się wtedy zmagać. Swoistymi easter eggami są ikony Discorda i chatu umożliwiającego rozmowę z innymi użytkownikami Windows 96.

windows 96
Źródło: mat. własny

Za pomocą menedżera pakietów w stylu Linuksa da się zainstalować programy za pomocą jednego kliknięcia, w tym wersji shareware Doom i wersji demonstracyjnej Half-Life. Tak, obie gry działają. Kod JavaScript obsługujący przeglądarkowe wydanie systemu Windows 96 jest całkiem nowoczesny i tylko udaje, że ma blisko ćwierć wieku.

Na Windows 96 możesz zainstalować DOSBox i uruchomić na nim Windows 95. Nie żartuję - w obrębie fejkowego Windows 96 da się uruchomić prawdziwy Windows 95. Wszystko to w przeglądarce internetowej. Ciekawych czasów dożyliśmy, prawda?

Możliwości Windows 96 wypróbujesz pod tym adresem. Baw się dobrze!

Źródło: Windows96.net