Instalki.pl » Aktualności » Software » Na starych smartfonach z Androidem nie zalogujesz się już do usług Google
Sobota, 31 Lipiec 2021 12:47, Wpisany przez Maksym Słomski
koniec wsparcia android
Szkoda.

W trakcie ekscytacji premierami nowych smartfonów uwadze łatwo umyka fakt, że statystyczny Polak wymienia telefon co 2-3 lata. Statystyczny nie znaczy wcale, że każdy. W wielu rodzinach telefony są urządzeniami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie, w efekcie czego cykl życia nierzadko wynosi 6, 7, a nawet więcej lat. Wystarczy zerknąć na popularne serwisy ogłoszeniowe, aby dostrzec, że zainteresowaniem cieszą się kilkuletnie konstrukcje z wcale nie najwyższej półki. Decydując się na zakup takiego smartfona należy uważać - brak aktualizacji to nie najgorsze, co może spotkać ich użytkownika.

Google wyłącza usługi na starych smartfonach


Spokojnie, zrobi to na naprawdę starych urządzeniach. Począwszy od 27 września tego roku smartfony pracujące pod kontrolą Androida 2.3.7 Gingerbread i starszych wydań - 1.0, 1.1 , 1.5 Cupcake, 1.6 Donut, 2.0 Eclair, 2.2 Froyo oraz 2.3 Gingerbread - stracą dostęp do kont Google. Ich użytkownicy nie będą mogli dłużej korzystać z aplikacji Gmail, YouTube i Map Google.

google
Komunikat Google o zawieszeniu wsparcia dla smartfonów z systemem Android 2.3.7 Gingerbread lub starszym. | Źródło: 9to5google

Powyższe aplikacje nie są pierwszymi wyłączonymi w telefonach Gingerbread. WhatsApp przestał wspierać platformę w styczniu 2020 roku, choć posiadacze smartfonów z tą wersją OS-u nie mogli pobierać go z Google Play już od 2017 roku.

Podobnie jak w przypadku większości ograniczeń dotyczących systemu operacyjnego Google, decyzja wynika przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa i chęci ochrony konsumentów. Telefony z Androidem zyskały wiele nowych funkcji od 2011 roku i stały się przy okazji znacznie bezpieczniejsze. W końcu nie bez powodu comiesięczne łatki bezpieczeństwa stały się normą - nawet jeśli nie są normą u wszystkich producentów smartfonów, a szkoda.

Liczba poszkodowanych nie będzie duża, ale takie osoby się znajdą


Ruch Google dotyczy bardzo małego odsetka użytkowników i pewnie najbardziej zaboli kolekcjonerów starszych, ciekawych urządzeń. Co ważne, Google przestanie aktualizować usługi Play dla Androida 4.1-4.3 Jelly Bean już w przyszłym miesiącu.

Źródło: Google