Instalki.pl » Aktualności » Software » Mica to jeden z najważniejszych elementów Windows 11. Robi różnicę
Niedziela, 11 Lipiec 2021 11:48, Wpisany przez Maksym Słomski
Windows 11 mica
Wyjątkowy styl Windows 11.

Windows 11 to cała masa interesujących zmian względem systemu Windows 10 i aby być z wszystkimi na bieżąco, wystarczy czytać uważnie nasz serwis lub... zainstalować na swoim komputerze wersję zapoznawczą Windows 11. Nowości dzielą się oczywiście na te bardziej i mniej znaczące. Do pierwszej grupy bez wątpienia należy zaznaczyć nowy styl projektowania Mica, który zmienia szatę graficzną interfejsu nie do poznania.

Windows 11 Mica


Microsoft zarzeka się, że Windows 11 ma na celu być zupełnie nowym projektem, który wprawdzie przypomina dotychczasowe systemy Windows, ale zaoferuje znacznie bardziej uporządkowany i wygładzony interfejs. Jednym z głównych składników tworzących ostateczny efekt wizualny jest styl Mica. Umożliwia on nieaktywnym oknom aplikacji rozmywać się w tle, aby pomóc użytkownikom zachować koncentrację na ich bieżącej aktywności.

Mica weryfikuje kolor z tapety i przenosi go na pasek tytułu i inne obszary okien aplikacji - dokładnie tak, jak pokazano na poniższych obrazach. Mica jest zauważalna tylko wtedy, gdy okna są na pierwszym planie. Styl znika w tle, gdy okno jest nieaktywne.

Mica 2
Źródło: Microsoft

Mica 1
Źródło: Microsoft

Ustawienia, Eksplorator plików i wybrane inne funkcje systemu Windows 11 już teraz używają Mica, równolegle z Fluent Design. Microsoft rozpoczął już ponoć prace nad przeprojektowaniem przeglądarki internetowej Edge pod kątem współpracy z Mica i Fluent Design, aby narzędzie lepiej wpasowywało się w nowy OS.

Na swoim kanale YouTube i Instagramie Microsoft cyklicznie prezentuje nowe animacje ikon i przycisków aplikacji, a także wygląd okien, wykonane w duchu nowego języka projektowego.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Microsoft Design (@microsoft.design)


Microsoft twierdzi, że zmniejszenie bałaganu to odpowiedź na sugestie użytkowników. "Chcieliśmy stworzyć coś od podstaw, nie zapominając o tym, od czego zaczęliśmy. Charakterystyczne UI, Pasek Zadań, Menu Start... Słyszeliśmy od użytkowników, że chcieli czegoś bardziej naturalnego" – mówią przedstawiciele firmy.

Udało się?

Źródło: Microsoft