Instalki.pl » Aktualności » Software » Aktualizacja Windows 10 KB5004945 koszmarem dla części użytkowników drukarek
Sobota, 10 Lipiec 2021 11:43, Wpisany przez Maksym Słomski
windows 10 smutna minka
Microsoft potwierdza problemy.

Awaryjna aktualizacja Windows 10 KB5004945 miała neutralizować zagrożenie w postaci luki zero-day o nazwie PrintNightmare (po angielsku: "koszmar drukowania"), związanej z jednym z procesów dotyczących drukowania. O ironio, łatka udostępniona przez Microsoft rozpoczęła prawdziwy koszmar w przypadku niektórych użytkowników drukarek. Microsoft przyznał się już, że KB5004945 czyni niektóre urządzenia drukujące bezużytecznymi. Usterkę da się łatwo rozwiązać.

Drukarka w Windows 10 może przestać działać po instalacji KB5004945


Luka znana jako PrintNightmare może zostać wykorzystana do "instalowania programów, przeglądania zawartości dysku komputera, zmiany lub usuwania danych lub tworzenia nowych kont z pełnymi prawami użytkownika". Ze względu na rangę problemu firma Microsoft wydała niedawno aktualizację opcjonalną dla kilku wersji systemu Windows, w tym Windows 10, Windows 8.1, a nawet Windows 7. Niestety, poprawka psuje niektóre drukarki.

Po zainstalowaniu poprawki KB5004945 wiele drukarek przestaje działać. Post na Reddicie zwraca uwagę na problem, który został potwierdzony przez producenta drukarek Zebra oraz Microsoft. Przedstawiciele giganta z Redmond zwracają uwagę na to, że także wybrane drukarki innych firm mogą odmówić posłuszeństwa.

"Wiemy już o problemie z drukowaniem spowodowanym przez aktualizację KB5004945 systemu Windows z 6 lipca, która dotyczy drukarek wielu marek. Firma Microsoft zbadała ten problem i planuje wydać aktualizację rozwiązującą go w ciągu 1–2 dni roboczych. Natychmiastowym sposobem rozwiązania tego problemu jest odinstalowanie aktualizacji KB5004945 lub odinstalowanie sterownika drukarki, którego dotyczy problem, i ponowna instalacja przy użyciu uprawnień administracyjnych." - czytamy w oświadczeniu Microsoftu.

drukarka
Źródło: Canva Pro

Jak odinstalować aktualizację Windows 10?


Jeśli jakakolwiek poprawka będzie sprawiała problemy, oto co musisz zrobić.

1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na Menu Start i wybierz "Ustawienia".
2. Wybierz "Aktualizacja i zabezpieczenia", a następnie "Windows Update".
3. Kliknij na "Wyświetl historię aktualizacji", a później "Odinstaluj aktualizacje".
4. Z listy wybierz KB5004945 (lub inną, która w danym momencie sprawia kłopoty) i kliknij przycisk "Odinstaluj".

Źródło: Microsoft, Reddit