Instalki.pl » Aktualności » Software » Tej funkcji użytkownicy Windows 10 chcą w Windows 11
Czwartek, 08 Lipiec 2021 13:47, Wpisany przez Anna Borzęcka
windows-11-pasek zadan
Czy Microsoft posłucha?

Windows 11 ma wprowadzić względem Windows 10 wiele zmian, szczególnie pod względem estetycznym. Ma zawierać on też co nieco nowych funkcji. W przynajmniej niektórych kwestiach może on jednak stanowić krok w tył. W tej chwili użytkownicy Windows 10 domagają się, aby Microsoft wprowadził do Windows 11 funkcję z Windows 10, której przynajmniej na razie w nim brakuje.

Windows 11 i jego pasek zadań


O jaką funkcje chodzi? Otóż, mimo że w Windows 11 pasek zadań jest w pewnym stopniu przeprojektowany, a ikony aplikacji umieszczone są w jego centrum, tak jak w Windows 10 domyślnie znajduje się on na dole kranu. W Windows 11 nie można go jednak przenieść na górę ekranu czy też jego lewą czy prawą stronę, na co z kolei pozwala Windows 10. Możliwa nie jest też zmiana rozmiaru paska zadań.

Nie jest jasne, dlaczego Microsoft pozbył się omawianych funkcji. Być może celem uczynienia systemu czystszym. W ten sposób firma odebrała jednak użytkownikom jedne z opcji pozwalających na personalizację komputera. Nic zatem dziwnego, że Ci chcą możliwości zmiany pozycji paska zadań i jego rozmiaru z powrotem.

Jednogłośna opinia


W Centrum opinii Microsoftu, gdzie użytkownicy testowych wersji Windows 11 mogą donosić o błędach obecnych w systemie oraz proponować sugestie na temat zawartości systemu, pojawiła się między innymi sugestia o tym, że Microsoft powinien przywrócić w Windows 11 opcję zmiany pozycji paska zadań. Jest to sugestia, która znalazła wśród innych testerów najwięcej głosów poparcia – na tę chwilę aż 7475.

windows-11-centrum-opinii
Centrum opinii w Windows 11 i umieszczone w nim sugestie użytkowników. | Źródło: mat. własne

Cóż, pasek zadań w Windows 11 jest częstym tematem sugestii w Centrum opinii. Użytkownicy pragną też, aby system obsługiwał inne funkcje znane z Windows 10. Mowa na przykład o możliwości wyświetlania na pasku pomniejszonych ikon czy włączania menedżera zadań po kliknięciu na pasek zadań prawym przyciskiem myszy.

Kto wie, Windows 11 wciąż jest w fazie rozwoju i może z czasem Microsoft uzupełni go o brakujące funkcje. Jest na to nadzieja, bowiem na niektóre z wymienionych sugestii firma udzieliła oficjalniej odpowiedzi.

„Będziemy nadal rozwijać system Windows 11 i jego funkcje w oparciu o takie opinie, więc bardzo dziękujemy za poświęcenie czasu na przekazanie nam swojego zdania.”, pisze w Centrum opinii Jennifer G., inżynier Microsoftu, w odpowiedzi na sugestię dotyczącą przenoszenia paska zadań.

Windows 11 - premiera


Windows 11 najpewniej zadebiutuje na rynku jesienią tego roku – w październiku lub listopadzie. Posiadacze legalnej kopii Windows 10 (a być może nawet Windows 7 i Windows 8.1) będą mogli za darmo zaktualizować swój system do najnowszej wersji. Warto z tej opcji skorzystać, bowiem Windows 11 to system prezentujący się nowocześniej i oferujący zdecydowanie większą wydajność niż Windows 10.Czytaj także: Jak sprawdzić zgodność z Windows 11 po wycofaniu PC Health Check? Polecamy zamienniki

Źródło: mat. własne, fot. tyt. mat. własne