Dlaczego nikt nie mówi o tym wymogu Windows 11? To spory problem

Maksym SłomskiSkomentuj
Dlaczego nikt nie mówi o tym wymogu Windows 11? To spory problem
Gdy świat obiegła informacja o minimalnych wymaganiach Windows 11 pojawiły się ogromne kontrowersje. O ile bowiem nowy wymóg 4 GB RAM w Windows 11 w miejsce 2 GB RAM w przypadku Windows 10 nikogo nie bulwersował, to wymagania związane ze wspieranymi procesorami, technologią TPM lub UEFI już tak. Nikt jednak nie wspomniał, że kolosalnym utrudnieniem przy sprawnej aktualizacji Windows 10 do Windows 11 – czytaj: takiej bez utraty danych – będzie inny czynnik, z którym sam dość brutalnie się zderzyłem.

Windows 11 wymaga GPT zamiast MBR

Na etapie konfigurowania nowego dysku twardego lub instalowania na nim systemu każdy użytkownik stoi przed wyborem. System Windows prosi o wybór jednego z dwóch jego formatów: MBR (Master Boot Record) oraz GPT (GUID Partition Table). Powyższe mówią niewiele nie tylko większości konsumentów z nikłą wiedzą techniczną, ale także wielu świadomym użytkownikom. W telegraficznym skrócie: MBR to technologia starsza, choć wciąż powszechnie używana, a GPT – nowsza, mniej rozpowszechniona.

Czym się różni MBR od GPT? Przede wszystkim MBR ogranicza użytkownika do stworzenia w obrębie dysku maksymalnie czterech partycji głównych o pojemności do 2 TB. GPT z kolei pozwala tworzyć dowolną liczbę partycji o maksymalnym rozmiarze 256 TB każda. Dlaczego o tym wszystkim mówię?

Cała masa użytkowników, którzy próbowali zainstalować Windows 11 Insider Preview lub będzie próbowała zaktualizować Windows 10 do Windows 11 zderzy się z tym oto komunikatem:

windows 11 gpt

Chcesz zainstalować Windows 11? W takim razie nie chcesz widzieć takiego komunikatu. | Źródło: mat. własny

Powyższa wiadomość jest mało treściwa w detale, jednakże wystarczy pobrać z naszej bazy program WhyNotWin11, aby dowiedzieć się, że sprawcą zamieszania jest dysk systemowy w formacie MBR. Windows 11 wymaga GPT. To istotny problem.

Czytaj także: Zainstalowałam Windows 11. Panel sterowania nadal mnie prześladuje

Zmiana MBR na GPT jest łatwa tylko w teorii

Windows oferuje co najmniej dwie metody na zmianę formatu dysku z MBR na GPT. Pierwsza to kilka prostych komend wprowadzanych z poziomu CMD, druga – skorzystanie z systemowego narzędzia „Zarządzanie dyskami”. Jest pewien szkopuł: oba prowadzą do wymazania danych z dysku.

Istnieje opcja bezstratna, niestety płatna… o ile nie bierzecie sobie do serca naszych wpisów o ciekawych promocjach. Pomóc w rozwiązaniu problemu może Aomei Partition Assistant Pro. Darmowy klucz aktywacyjny dla wersji Pro, pozwalającej bez straty danych zmienić format z MBR na GPT, był ważny do 30 czerwca.

aomei
Tylko płatna wersja programu pozwoli bez utraty danych przekonwertować dysk MBR na dysk GPT. Kopię zapasową danych i tak warto wykonać. | Źródło: mat. własny

Jeśli go odebrałeś, gratulacje, jeśli nie…

1. Zrób kopię zapasową danych i wykorzystaj narzędzie systemowe, instalując przy tym na nowo system Windows.
2. Zapłać za Aomei Partition Assistant Pro lub inny płatny program (np. EaseUS Partition Master Pro), który umożliwi bezstratną konwersję.
3. Czekaj na kolejną promocję.

 
Bezpłatne programy do bezstratnej konwersji niestety nie istnieją (szukałem), ale jeśli chcecie mnie wyprowadzić z ewentualnego błędu, zapraszam do sekcji komentarzy.

Alternatywnie możesz oczywiście po prostu nie instalować Windows 11, ale naprawdę warto mu dać szansę.

Źródło: mat. własny

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.