Instalki.pl » Aktualności » Software » Jak sprawdzić zgodność z Windows 11 po wycofaniu PC Health Check? Polecamy zamienniki
Wtorek, 06 Lipiec 2021 11:31, Wpisany przez Jan Domański
Windows 11 narzędzia do sprawdzania kompatybilnościAplikacje nie od Microsoftu.

Wymagania Windowsa 11 teoretycznie nie są może przesadnie wygórowane pod kątem czystej wydajności maszyny, ale decyzja o niewspieraniu nieco starszych procesorów czy konieczności stosowania TPM 2.0 i innych mechanizmów, nie spotkały się z przychylnością społeczności. Aby nie bawić się w ręczne sprawdzanie wszystkich punków z listy wymagań Microsoftu, najlepiej użyć narzędzia, które zrobi to za nas i samo sprawdzi kompatybilność.

Microsoft wycofał narzędzie PC Health Check do sprawdzania kompatybilności PC z Windowsem 11


Sami twórcy Windowsa udostępnili program PC Health Check, który jest dedykowany właśnie temu celowi. Niestety po początkowym braku pokazywania szczegółów i różnych pomniejszych problemach, zaktualizowana aplikacja całkiem przestała się uruchamiać u dużej części użytkowników. Przygotowano szybką naprawę edycji PC Health Check 2.3, ale finalnie oprogramowanie zostało wycofane przez sam Microsoft. Zapewne powróci w jakiejś formie, choć na razie nie znamy szczegółów.

Windows 11 narzędzia do sprawdzania kompatybilności
Oficjalne obecnie wycofane narzędzie Microsoftu nie poda istotnych szczegółów / Foto: Instalki.pl

Nie mogąc już pobrać PC Health Check z oficjalnego źródła Microsoftu, ale wciąż chcąc użyć go do sprawdzenia naszej maszyny, nie mamy odciętej do końca drogi. Program PC Health Check pobierzecie z naszej bazy. Choć z racji jego nie do końca zadowalającego działania, można użyć też konkurencyjnych narzędzi.

WhyNotWin11, ReadySunValley i Checkit zamiast Microsoft PC Health Check


Jednym z nich, w dodatku wcześniej przez nas wspominanym, jest stworzony przez Roberta C. Maehla i umieszczony na GitHubie WhyNotWin11. Nie wymaga instalacji, wystarczy pobrać archiwum z programem i uruchomić plik wykonywalny exe. Co ciekawe, do działania nie wymaga nawet uprawnień administratora. Pobierz WhyNotWin11 z naszej bazy.

Windows 11 narzędzia do sprawdzania kompatybilności
WhyNotWin11 nawet nie wymaga uprawnień instalatora / Foto: Instalki.pl

Bardziej kompleksowy jest również dostępny na GitHubie ReadySunValley. Wymaga już przy uruchomieniu uprawnień administratora. Poza suchymi danymi, czy nasz sprzęt spełnia konkretne wymaganie, może zapisać zrzut ekranu, pokazać też obrazek z wypisanymi punktami od samego Microsoftu, a nawet uruchomić w oknie obok WhyNotWin11 w celu porównania. Niestety pewnym wprowadzeniem w błąd może być napis "You're ready for Sun Valley!", który wyświetla się w przypadku posiadania procesora nieuwzględnionego na liście kompatybilności, choć na szczegółowej liście widać przy nim wykrzyknik. Pobierz ReadySunValley z naszej bazy.

Windows 11 narzędzia do sprawdzania kompatybilności
ReadySunValley jest najbardziej zaawansowany, ale nie komunikuje jasno kwestii kompatybilności CPU / Foto: Instalki.pl

Ostatnim proponowanym programem jest Checkit wykonany przez firmę WiseCleaner, ale tak samo jak wszystkie pozostałe darmowy. Podobnie prosty jak WhyNotWin11, ale nawet nieco szybciej wykrywający potrzebne dane, choć z koniecznością włączenia z uprawnieniami administratora. Tak jak obaj poprzednicy, również Checkit nie wymaga instalacji. Pobierz Checkit z naszej bazy.

Windows 11 narzędzia do sprawdzania kompatybilności
Checkit podobnie jak WhyNotWin11, to proste i dobrze spełniające swoją funkcję aplikacje / Foto: Instalki.pl

Zobacz również: Wypróbuj Windows 11. Testowa wersja systemu Microsoftu oficjalnie dostępna dla każdego

Źródło i foto: własne