Windows 11 bez TPM? To możliwe w określonych warunkach

Maksym SłomskiSkomentuj
Windows 11 bez TPM? To możliwe w określonych warunkach
Zamieszanie wkoło minimalnych wymagań systemu Windows 11 trwa, a sprawcą jest nie kto inny, jak firma Microsoft, która w wielu miejscach dokumentacji podaje różne, często z pozoru sprzeczne informacje. Minimalne wymagania sprzętowe Windows 11 na pierwszy rzut oka nie odstraszają. Dwurdzeniowy procesor, 4 GB RAM i 64 GB wolnego miejsca na dane. Problem pojawia się, gdy doczytamy, że Windows 11 będzie wspierał konkretne procesory (na przykład bez 7. generacji Intel i starszych), czy też wymagał będzie pewnych technologii. Obsługa UEFI, bezpieczny rozruch i TPM 2.0 budzą spore kontrowersje, ale okazuje się, producent z Redmond jest gotowy na pewne odstępstwa.

Windows 11 nie będzie wymagał TPM 2.0 „w określonych przypadkach”

Microsoft wprowadził do systemu Windows 11 nowe, uciążliwe z punktu widzenia części użytkowników wymagania, które zablokują instalację nowego systemu operacyjnego m.in. w razie niewykrycia technologii Trusted Platform Module (TPM) 2.0. Trusted Platform Module to standard układu scalonego potwierdzający możliwość wykonania przezeń typowych operacji obliczeniowych związanych z kryptografią, a co za tym idzie będący pewnego rodzaju gwarancją bezpieczeństwa. Windows 11 wymaga albo fizycznego klucza TPM (co z pewnością przełoży się na ich niedobór lub gwałtowny wzrost cen) lub obsługi fTPM, wykluczając dużą część stosunkowo nowoczesnych komputerów z otrzymywania dalszych aktualizacji oprogramowania. Okazuje się, że firma zezwoli na zainstalowanie OS-u na niektórych komputerach bez TPM 2.0.

W pliku PDF „Minimalne wymagania sprzętowe systemu Windows 11” firmy Microsoft, obecność modułu TPM nie widnieje jako obowiązkowa dla wszystkich systemów. Po uprzednim zatwierdzeniu przez Microsoft niektóre komputery OEM do „specjalnych zastosowań” komercyjnych i na zamówienie będą miały złagodzone wymagania, a Windows 11 w ich przypadku nie będzie wymagał obsługi TPM. Niektóre inne komputery, które będą korzystać z niestandardowego pliku obrazu ISO z Windows 11, również skorzystają z tej swobody zapewnianej przez firmę Microsoft.

windows 11 tpm

Fragment PDF Microsoftu ze sprecyzowanymi wymaganiami dotyczącymi modułu TPM 2.0. | Źródło: Microsoft via TomsHardware

Są też złe wieści

Niestety, szeregowi użytkownicy prawdopodobnie nie będą mieli dostępu do instalacyjnych plików ISO ani obejść stosowanych w tych kompilacjach, o ile te nie wyciekną do sieci. Specjalne kompilacje wyłączające konieczność wsparcia dla TPM 2.0 będą prawdopodobnie dopuszczone do użytku w krajach, które nie używają zachodnich technologii szyfrowania, takich jak Chiny i Rosja.

Źródło: Microsoft, TH

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.