Instalki.pl » Aktualności » Software » Unijny certyfikat COVID trafił do aplikacji mObywatel
Poniedziałek, 21 Czerwiec 2021 13:21, Wpisany przez Maksym Słomski
certyfikat covid mobywatel
Wyborne wieści.

Unijny Certyfikat COVID od dziś dostępny także w aplikacji mObywatel. Do tej pory Polacy mogli pobierać certyfikat jedynie za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. Dokument ułatwi zaszczepionym podróżowanie po krajach Unii Europejskiej w dobie pandemii. W wybranych krajach pozwoli on uniknąć procedury testowej lub kwarantanny.

Unijny Certyfikat COVID w mObywatel


Do tej pory w aplikacji mObywatel widoczny był jedynie kod QR potwierdzający zaszczepienie, ważny tylko w Polsce. Teraz wystarczy zaktualizować aplikację mObywatel do najnowszej wersji, aby pojawił się w niej Unijny Certyfikat COVID, obowiązujący na terenie Wspólnoty. Uprzednio wystarczy wyrazić zgodę na dodanie owego dokumentu. Przypominam, że do korzystania z apki mObywatel potrzebny jest Profil Zaufany.

Czytaj także: Jak założyć Profil Zaufany i dlaczego warto to zrobić?

unijny certyfikat covid mobywatel
Źródło: Gov.pl

Dokument w obrębie aplikacji jest bardzo wygodny w okazywaniu - pozwala zapomnieć o konieczności drukowania jakichkolwiek dodatkowych zaświadczeń.

"System unijnych certyfikatów został stworzony przede wszystkim w celu ułatwienia podróży zagranicznych. Przyda się także przy powrocie do kraju. Mając go, zostaniemy zwolnieni z kwarantanny po przekroczeniu granicy. Dodatkowo w przypadku imprez rodzinnych, osoby posiadające taki dokument, nie będą wliczane do limitu osób" – wskazuje minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak otrzymać Unijny Certyfikat COVID?


Od 1 czerwca certyfikat w Polsce można pobrać bezpłatnie także z strony Internetowego Konta Pacjenta (po zalogowaniu się Profilem Zaufanym) w postaci PDF nadającej się do prezentacji na urządzeniach mobilnych i do wydruku. Logowanie odbywa się poprzez stronę pacjent.gov.pl. Certyfikat otrzymać można również w postaci wydruku papierowego w punkcie szczepień. Ozdrowieńcy lub osoby z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa będą mogły otrzymać UCC w formie wydruku papierowego od każdego pracownika medycznego, który ma dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl czyli np. od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

Źródło: mat. własny