Unijny certyfikat COVID trafił do aplikacji mObywatel

Maksym SłomskiSkomentuj
Unijny certyfikat COVID trafił do aplikacji mObywatel
Unijny Certyfikat COVID od dziś dostępny także w aplikacji mObywatel. Do tej pory Polacy mogli pobierać certyfikat jedynie za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. Dokument ułatwi zaszczepionym podróżowanie po krajach Unii Europejskiej w dobie pandemii. W wybranych krajach pozwoli on uniknąć procedury testowej lub kwarantanny.

Unijny Certyfikat COVID w mObywatel

Do tej pory w aplikacji mObywatel widoczny był jedynie kod QR potwierdzający zaszczepienie, ważny tylko w Polsce. Teraz wystarczy zaktualizować aplikację mObywatel do najnowszej wersji, aby pojawił się w niej Unijny Certyfikat COVID, obowiązujący na terenie Wspólnoty. Uprzednio wystarczy wyrazić zgodę na dodanie owego dokumentu. Przypominam, że do korzystania z apki mObywatel potrzebny jest Profil Zaufany.

Czytaj także: Jak założyć Profil Zaufany i dlaczego warto to zrobić?

unijny certyfikat covid mobywatel

Źródło: Gov.pl

Dokument w obrębie aplikacji jest bardzo wygodny w okazywaniu – pozwala zapomnieć o konieczności drukowania jakichkolwiek dodatkowych zaświadczeń.

„System unijnych certyfikatów został stworzony przede wszystkim w celu ułatwienia podróży zagranicznych. Przyda się także przy powrocie do kraju. Mając go, zostaniemy zwolnieni z kwarantanny po przekroczeniu granicy. Dodatkowo w przypadku imprez rodzinnych, osoby posiadające taki dokument, nie będą wliczane do limitu osób” – wskazuje minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak otrzymać Unijny Certyfikat COVID?

Od 1 czerwca certyfikat w Polsce można pobrać bezpłatnie także z strony Internetowego Konta Pacjenta (po zalogowaniu się Profilem Zaufanym) w postaci PDF nadającej się do prezentacji na urządzeniach mobilnych i do wydruku. Logowanie odbywa się poprzez stronę pacjent.gov.pl. Certyfikat otrzymać można również w postaci wydruku papierowego w punkcie szczepień. Ozdrowieńcy lub osoby z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa będą mogły otrzymać UCC w formie wydruku papierowego od każdego pracownika medycznego, który ma dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl czyli np. od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

Źródło: mat. własny

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.