Instalki.pl » Aktualności » Software » Microsoft Windows 11 uruchomiony na smartfonie Lumia 950 XL z procesorem ARM
Niedziela, 20 Czerwiec 2021 22:44, Wpisany przez Jan Domański
Microsoft Windows 11 na Lumii 950 XLNawet stary telefon dał radę jedenastce.

Odkąd wyciekło ISO intrygująco wyglądającego Windowsa 11, coraz więcej użytkowników próbuje zainstalować go bezpośrednio na swoich komputerach czy przede wszystkim maszynach wirtualnych. Jednak co powiecie na najnowszy, jeszcze oficjalnie niezapowiedziany system Microsoftu, uruchomiony na telefonie komórkowym z procesorem ARM?

Smartfony Microsoft Lumia i projekt społeczności Lumia WOA z desktopowym portem okienek


Smartfon Microsoft Lumia 950 XL został wydany jeszcze w 2015 roku i miał jak na swoje czasy bardzo dobrą specyfikację. Ośmiordzeniowy procesor ARM (Qualcomm Snapdragon 810), 3 GB RAM, 32 GB pamięci na dane i panoramiczny ekran AMOLED 2K 1440p o przekątnej 5,7 cala. Oryginalnie pracował pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft Windows 10 Mobile zaprojektowanego specjalnie na potrzeby smartfonów. Jednak Microsoftowi nie udał się atak na rynek inteligentnych telefonów komórkowych i Lumia 950 XL była jedną z ostatnich konstrukcji z Windowsem 10 Mobile.

Projekt Lumia WOA
Tak wygląda strona projektu Lumia WOA / Foto: Instalki.pl - woa-project.github.io

Brak rozwoju platformy skłonił grupę niezależnych programistów do stworzenia i prowadzenia projektu Lumia Windows on ARM (Lumia WOA). Sam Microsoft od pewnego czasu przygotowuje specjalne wydania desktopowego systemu zgodne z procesorami architektury ARM, więc autorzy akcji Lumia WOA mają całkiem dobre zaplecze do przenoszenia pełnoprawnego Windowsa 10 na smartfony Lumia. Po wycieku Windowsa 11 zabrali się też za obraz najnowszego, jeszcze niezapowiedzianego OS firmy z Redmond.

Jeden z programistów Lumia WOA uruchomił Windowsa 11 na smartfonie z procesorem ARM


Gustave Monce udostępnił na swoim Twitterze zdjęcie przedstawiające nowy system operacyjny Microsoftu na swojej starej Lumii 950 XL. Niestety nie wiemy, jakie funkcje i komponenty Windowsa 11 działają na Lumii 950, a które nie, a tym bardziej jak płynna jest praca, ale błyskawiczna szybkość przystosowania jedenastki do smartfonu na ARM robi ogromne wrażenie. Gustave Monce ma oczywiście doświadczenie z pracami nad desktopowym Windowsem 10 na ARM w ramach Lumia WOA, więc zna się na temacie, ale i tak bardzo szybkie uruchomienie jedenastki musi oznaczać mocne pokrewieństwo z Windowsem 10.

Microsoft Windows 11 na Lumii 950 XL
Gustave Monce pochwalił się działającym Windowsem 11 na smartfonie Microsoft Lumia 950 XL / Foto: Instalki.pl - gus33000 @ Twitter

To kolejna przesłanka ku temu, aby sądzić że Windows 11 nie jest zupełnie odrębnym systemem, a raczej tylko pewną aktualizacją interfejsu i wnętrzności Windowsa 10 wydaną pod inną nazwą. Chociaż pewność będziemy mieli dopiero po premierze Windowsa 11 czy przynajmniej jego oficjalnej prezentacji, która prawdopodobnie jest szykowana przez Microsoft już na 24 czerwca, czyli najbliższy czwartek.

Zobacz również: Tak wygląda Microsoft Windows 11. Masa grafik interfejsu po wycieku ISO systemu

Źródło: Liliputing / gus33000 @ Twitter