Instalki.pl » Aktualności » Software » Android z nowymi funkcjami na lato. Wypróbuj je już teraz
Środa, 16 Czerwiec 2021 14:25, Wpisany przez Anna Borzęcka
android-nowosci
Google zaszalało.

Android 12 jest w drodze, ale zanim ten oficjalnie zadebiutuje, z pewnością minie kilka ładnych miesięcy. Google nie zapomina jednak o tych wersjach systemu, z których użytkownicy mogą korzystać obecnie. Firma postanowiła wzbogacić je właśnie, a właściwie ich aplikacje, o kilka nowych, przydatnych funkcji. Niektóre już zostały udostępnione.

Ważne wiadomości w jednym miejscu


Pierwsza z zaprezentowanych przez Google funkcji dotyczy aplikacji Wiadomości. Ta doczekała się możliwości oznaczania wiadomości gwiazdkami (na wzór przypinania wiadomości w Slacku czy Telegramie). Wszystkie takie komunikaty będzie można szybko znaleźć, przechodząc do odpowiedniej sekcji aplikacji. Jak poinformował gigant z Mountain View, funkcja będzie stopniowo udostępniana użytkownikom w ciągu nadchodzących tygodni.Jeszcze sprawniejsza obsługa głosowa


Google zdecydowało się również ułatwić wchodzenie w interakcje głosowe ze swoim urządzeniem. Asystent Google jest bowiem od teraz kompatybilny z jeszcze większą liczbą aplikacji, a przynajmniej jeśli mowa o komunikatach w języku angielskim, i pozwala komendą przejść bezpośrednio do konkretnego menu w danej aplikacji.Jeśli chodzi o głosową obsługę urządzenia, aplikacja Voice Access opracowana z myślą o osobach niepełnosprawnych otrzymała z kolei funkcję, która ułatwia głosowe wpisywanie haseł. W wersji beta można ją już natomiast poprosić o to, by ta pozwalała kontrolować smartfon głosowo tylko wtedy, gdy patrzysz na jego ekran.

Android Auto z całym szeregiem udoskonaleń


Na tym nie koniec nowości. Kolejną aplikacją, którą Google wzięło na celownik jest Android Auto. Nie dość, że jej konfiguracja stała się łatwiejsza, tak jak przeszukiwanie jej treści, to doczekała się ona większych możliwości z zakresu personalizacji, a także obsługi kolejnych aplikacji. Z poziomu smartfonu można nawet manualnie włączyć w niej ciemny motyw. Co więcej, Google pozwala od teraz uzyskiwać za jej pośrednictwem jej ekranu głównego dostęp do takich aplikacji jak WhatsApp i odczytywać oraz wysyłać w nich wiadomości.

Wysyłanie wiadomości w Android Auto. | Źródło: Google

Sugestie z Kuchni Emoji


Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale klawiatura Google, czyli Gboard, oferuje coś takiego jak Kuchnia Emoji. Jest to funkcja, która pozwala dosłownie łączyć istniejące emoji, tworząc zupełnie nowe. Wkrótce, gdy otworzysz Kuchnię Emoji po wpisaniu wiadomości (której jeszcze nie wysłałeś) zobaczysz propozycje kombinacji emoji, które mogą Ci się w danym momencie przydać. Ta nowość ma zadebiutować tego lata i obsługiwać wiadomości w języku angielskim, hiszpańskim i portugalskim, a przynajmniej początkowo.


W Kuchni Emoji będą pojawiać się sugestie bazujące na treści napisanej wiadomości. | Źródło: Google

W tych krajach smartfon ostrzeże Cię przed trzęsieniem ziemi


W zeszłym roku Google zdecydowało się zbudować największą na świecie sieć wykrywającą trzęsienia ziemi, bazującą na technologii wbudowanej w urządzenia z Androidem. Dzięki niej użytkownicy mogą otrzymać ostrzeżenie o trzęsieniu Ziemi sekundy przed tym, gdy to nastąpi, ułatwiając im znalezienie schronienia. Niedawno sieć system ten został uruchomiony w Nowej Zelandii i Grecji, a teraz trafił także do Turcji, Filipin, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu. W przyszłości sieć zostanie poszerzona o kolejne państwa, w których trzęsienia ziemi stanowią zagrożenie.


Google poszerza dostęp do alertów o trzęsieniach Ziemi o kolejne państwa. | Źródło: Google

Źródło: Google, fot. tyt. Google