Instalki.pl » Aktualności » Software » Windows 11 darmowy dla posiadaczy Windows 7 i Windows 8.1
Środa, 16 Czerwiec 2021 12:15, Wpisany przez Maksym Słomski
windows 11 za darmo
Ulepszenie nadal możliwe.

Microsoft przez rok od premiery systemu Windows 10 oferował oficjalną, legalną i darmową możliwość ulepszania systemów Windows 7 i Windows 8.1 do najnowszej wtedy wersji. Wraz z październikową premierą Windows 11, będącego najpewniej po prostu ogromną aktualizacją dla Windowsa 10, taka możliwość najprawdopodobniej powróci - pytanie brzmi: na jakich zasadach.

Sprawdź też: Windows 11 wyciekł do sieci. Plik ISO build 21996.1

Windows 11 za darmo dla posiadaczy Windows 7 i Windows 8.1


Windows 11 będzie dostępny za darmo w postaci darmowej aktualizacji dla posiadaczy Windows 10 - to rzecz pewna. W zeszłym miesiącu w trakcie konferencji Build 2021 dyrektor generalny Satya Nadella chwalił się, że Windows 10 działa już na 1,3 miliarda maszyn, w związku z czym podział bazy użytkowników nie miałby najmniejszego sensu. Wielu użytkowników oprogramowania Microsoftu zastanawia się natomiast, czy korzystający z Windows 7 i Windows 8.1 ponownie otrzymają opcję darmowego uaktualnienia do najnowszego wydania. Wygląda na to, że... tak.

Czytaj także: Oto oficjalne tapety z Windows 11 w wysokiej rozdzielczości

Jak widać na poniższych zrzutach ekranu, Windows 11 ma klucze konfiguracji przeznaczone do obsługi kluczy z Windows 7 i Windows 8.1. Na jednej z grafik widzimy ponadto, że Windows 8 nie jest obsługiwany i należało będzie wykonać ulepszenie do Windows 8.1 przed aktualizacją do Windows 11. Analogicznie sytuacja wyglądała w przypadku ulepszenia do Windows 10. 

Zobacz również: Wygląd Microsoft Windows 11 na pierwszych grafikach. Wyciekła masa zrzutów ekranu

pkeykonfig 1
Odczyt PKeyConfig dla Windows 8 za pośrednictwem Product Key Configuration Reader. | Źródło: XDA

pkeykonfig 2
Odczyt PKeyConfig dla Windows 8.1 za pośrednictwem Product Key Configuration Reader. | Źródło: XDA

pkeykonfig 3
Odczyt PKeyConfig dla Windows 7 za pośrednictwem Product Key Configuration Reader. | Źródło: XDA

PS Wiemy, że posiadacze oryginalnych kluczy do Windows 7 i Windows 8 w dalszym ciągu mogą dzięki nim zainstalować i aktywować Windows 10 za darmo. Instalacja Windows 10 po 29 lipca 2016 roku przy użyciu klucza z Windows 7 lub 8, o ile dozwolona przez Microsoft, zdaniem wielu narusza warunki licencji.

Źródło: XDA