Instalki.pl » Aktualności » Software » KPRM: aplikacja mObywatel nie zawsze zastąpi dowód osobisty
Wtorek, 15 Czerwiec 2021 12:18, Wpisany przez Maksym Słomski
mobywatel wylaczenia
To trzeba wiedzieć.

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rozpieszcza nas w ostatnich dniach licznymi komunikatami. Jeden z nich dotyczy popularności aplikacji mObywatel, będącej swoistym nowoczesnym wirtualnym portfelem na dokumenty. Według najnowszych doniesień z apki korzysta już ponad 3 miliony Polaków. Przy okazji informacji o niemałym sukcesie, przypomniano nam o sytuacjach, w których mObywatel nie zastępuje dowodu osobistego lub paszportu.

mObywatel na smartfonach 3 milionów Polaków


3 152 412 – dokładnie tylu Polaków w swoich telefonach zainstalowało mObywatela do 15 czerwca 2021 roku. Ta liczba rośnie z dnia na dzień. Stan na dzień 27 marca tego roku wynosił 2,4 miliona użytkowników. To najlepszy dowód na wysoką użyteczność aplikacji.

Czytaj także: Unijny certyfikat COVID już w aplikacji mObywatel

Co to jest mObywatel?


Aplikacja mObywatel dostępna na urządzenia mobilne z systemami Android i iOS to przede wszystkim odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego lub legitymacji szkolnej/studenckiej. W aplikacji znajdziecie też mPrawo Jazdy - cyfrowy dokument z odwzorowaniem uprawnień do prowadzenia pojazdów. Właściciele pojazdów mogą skorzystać z usługi mPojazd, aby przeglądać dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Kolejną przydatną funkcją są eRecepty (dzięki niej będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcecie zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR). Po otrzymaniu pełnej dawki szczepienia w aplikacji widoczne jest zaświadczenie o szczepieniu przeciw Covid-19, a wkrótce będzie także Unijny Certyfikat COVID. Ostatnio w apce zadebiutowały też Karta Dużej Rodziny oraz Bilety Kolejowe.

mobywatel co mozna
Źródło: gov.pl

Skąd się biorą dane w mObywatelu? Z rejestrów państwowych - Rejestru PESEL i Rejestru Dowodów Osobistych. Dostęp do tych danych w naszej aplikacji macie tylko Wy. Ich bezpieczeństwo gwarantuje profil zaufany, który jest potrzebny do uruchomienia apki.

Zobacz też: Jak założyć Profil Zaufany i dlaczego warto to zrobić? Poradnik

Czy mObywatel zawsze zastępuje dowód osobisty lub paszport?


KPRM w komunikacie przypomina o bardzo ważnym wyłączeniu w zakresie posługiwania się mObywatelem. Pamiętaj:

mObywatel nie zastępuje okazania dowodu osobistego lub paszportu na lotniskach, u notariusza, w bankach, czy podczas rejestracji karty SIM. Z mObywatela nie skorzystasz też, jeśli Twój dowód osobisty jest nieważny.

Źródło: KPRM