Instalki.pl » Aktualności » Software » Pełne adresy URL powracają do Chrome. Google porzuca eksperyment
Sobota, 12 Czerwiec 2021 11:26, Wpisany przez Anna Borzęcka
google-omnibox
Gigant zrozumiał swój błąd.

Google na przestrzeni lat wielokrotnie próbowało odmieniać pasek adresowy w Chrome. Swego czasu firma rozważała nawet wyświetlanie w nim tylko wyszukiwanych haseł. Pomysł ten, tak jak wiele innych, został jednak porzucony – i bardzo dobrze.

Po raz ostatni gigant z Mountain View ponownie wziął się za swój omnibox w 2020 roku, wprowadzając tak zwane uproszczone adresy URL, pokazujące jedynie nazwę domeny. Chociaż mnóstwo użytkowników skrytykowało tę decyzję, Google jej broniło, tłumacząc się kwestiami bezpieczeństwa. Mimo to Google na szczęście z czasem zrozumiało swój błąd, bowiem właśnie zdecydowało się zrezygnować z eksperymentu.

Zmiana w Google Chrome, która przyniosła tylko problemy


No właśnie, czemu miały służyć uproszczone adresy URL? Google wyjaśniało, iż pełne adresy są dla użytkownika niezrozumiałe, iż te nie oddają w odpowiedni sposób tożsamości witryny. Zdaniem firmy ich skrócenie miało ułatwić użytkownikom identyfikację bezpiecznych domen. Jak jednak wiele osób przewidywało, stało się wręcz odwrotnie. Uproszczone adresy URL nie dość że wprawiły użytkowników w zakłopotanie, to ułatwiły przestępcom przeprowadzanie ataków phishingowych.

Jak zauważył serwis Android Police, na stronie Chromium Bug Tracker pojawiła się informacja od deweloperów o tym, iż skrócone adresy URL nie spełniły swojej roli, w związku z czym Google z nich rezygnuje. Zmiana już została wprowadzona w Google Chrome 91.

chromium-bug-tracker
Umieszczona na stronie Chromium Bug Tracker informacja o powrocie do pełnych adresów URL w Chrome. | Źródło: Chromium Bug Tracker

Pełne adresy URL znowu w Chrome


Teraz w pasku adresowym Google domyślnie nie wyświetla jedynie frazy „https://”. Pozostałe elementy URL są widoczne zawsze. Aby ujrzeć pełny adres, wraz z prefiksem „https://”, wystarczy dwukrotnie kliknąć w niego lewym przyciskiem myszy. Co więcej, w Chrome można skorzystać z ustawienia, dzięki któremu cały pasek adresowy będzie widoczny zawsze. Aktywujesz je, klikając w omnibox prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję „Zawsze pokazuj całe adresy URL”.

chrome-url
Opcja, dzięki której Chrome zawsze będzie pokazywał całe adresy URL. | Źródło: mat. własne

Mam nadzieję, że w przyszłości dodając kolejne funkcje do Chrome Google nie będzie wykazywać się taką arogancją, jak w przypadku uproszczonych adresów URL. Gdy użytkownikom się coś nie podoba, może po prostu warto ich posłuchać.

Pamiętaj, że przeglądarkę Google Chrome możesz pobrać za pośrednictwem naszej bazy z oprogramowaniem.


Źródło: Android Police, fot. tyt. Canva