Instalki.pl » Aktualności » Software » Android 12 – ruszyła kolejna runda beta testów
Czwartek, 10 Czerwiec 2021 10:23, Wpisany przez Anna Borzęcka
Android 12 – ruszyła kolejna runda beta testów
Wypróbuj nowe funkcje systemu.

W maju, podczas konferencji Google I/O, Google oficjalnie zaprezentowało kolejną generację swojego mobilnego systemu operacyjnego. Android 12, który ma zadebiutować z licznymi usprawnieniami względem poprzednika, a także nowym wyglądem, został wówczas udostępniony w ramach beta testów. Niemniej, wiele zapowiedzianych funkcji wówczas jeszcze nie działało – w zasadzie użytkownicy mogli zobaczyć w akcji tylko nowy język projektowania systemu – Material You – i to nie w całej jego okazałości. Właśnie wystartowała jednak kolejna runda testów beta, która sporo tych funkcji obejmuje.

Android 12 beta – nowości do przetestowania


Po pierwsze, drugie beta testy Androida 12 umożliwiają przetestowanie nowego panelu prywatności systemu. Ten oferuje przejrzysty widok ustawień uprawnień – między innymi to, do jakich danych uzyskuje się dostęp, jak często i przez które aplikacje. Pozwala on łatwo odwołać uprawnienia aplikacji bezpośrednio z pulpitu nawigacyjnego.


Panel prywatności w systemie Android 12. | Źródło: Google

W drugim wydaniu wersji beta Androida 12 pojawił się już też umieszczony w prawym górnym rogu ekranu pasek stanu, który pokazuje, czy jakieś aplikacje uzyskują w danym momencie dostęp do mikrofonu lub kamery smartfonu. Dodatkowo, w szybkich ustawieniach znalazły się nowe przełączniki, które pozwalają na szybkie odcięcie wszystkim aplikacjom dostępu do tych komponentów urządzenia.


Nowy wskaźnik na pasku stanu w Androidzie 12 oraz nowe przełączniki w szybkich ustawieniach. | Źródło: Google

Kolejne funkcje udostępnione w ramach beta testów Androida 12 to nowy panel internetowy, który ułatwia przełączanie się między dostawcami Internetu i sieciami Wi-Fi, a także powiadomienia o tym, czy jakakolwiek aplikacja odczytuje informacje skopiowane do schowka. Podczas następnej rundy testów zapewne do dyspozycji dostaniemy jeszcze więcej nowości.

Debiut Androida 12


W sumie Google planuje przeprowadzić jeszcze przynajmniej trzy rundy beta testów systemu Android 12. Przeprowadzenie tych testów jest niezbędne, aby zapewnić stabilność platformy przed jej premierą. No właśnie, kiedy ta ma nastąpić? Prawdopodobnie we wrześniu bieżącego roku, ale czas pokaże, czy rzeczywiście tak będzieDo beta testów systemu Android 12 możesz zapisać się pod tym adresem. Zanim to jednak zrobisz, sprawdź czy na Twoim urządzeniu Android 12 w wersji beta jest już wspierany. Listę wspieranych urządzeń znajdziesz pod tym adresem. W skrócie, są to niektóre urządzenia firm ASUS, OnePlus, Oppo, realme, Sharp, TECNO, TCL, Vivo, Xiaomi, ZTE oraz wybrane smartfony Pixel.

Źródło: TechCrunch, fot. tyt. Google