Instalki.pl » Aktualności » Software » Windows 10 wkrótce doczeka się odświeżonej aplikacji Ustawienia
Poniedziałek, 07 Czerwiec 2021 12:17, Wpisany przez Maksym Słomski
windows-zmiany
System Microsoftu z kolejną nowością.

Ponad osiem lat – ponad tyle czasu minęło odkąd Microsoft wprowadził do systemu Windows 8 aplikację ustawienia. Ta od samego początku jest także częścią systemu Windows 10 i mimo to do dzisiaj pozostawia wiele do życzenia. Na szczęście, wygląda na to, że niebawem, bo w aktualizacji Sun Valley (21H2), Microsoft ją udoskonali.

Ustawienia a Panel sterowania


Aplikacja Ustawienia to rozwiązanie o tyle dziwne, że ta przejęła wiele funkcji Panelu sterowania, który w systemach Microsoft występuje od Windowsa w wersji 1.0. Słowo „wiele” jest kluczowe, bowiem Panel sterowania wciąż ma swoje zadania i jest częścią Windowsa 10.

Gdy aplikacja Ustawienia zadebiutowała, Microsoft zapowiedział, że Panel sterowania będzie częścią jego oprogramowania, dopóki „aplikacja Ustawienia nie zostanie rozwinięta”. Jednak zamiast przenieść wiele funkcji z Panelu sterowania do Ustawień na raz, w jednej aktualizacji, firma przenosiła po kilka funkcji rok po roku.

Chociaż wciąż nie wiemy, co stanie się z Panelem sterowania w aktualizacji Sun Valley, wygląda na to, że aplikacja Ustawienia zostanie w niej przeprojektowana. Ta ma zyskać między innymi nowe, kolorowe ikony, a także udoskonalony tryb ciemny (nie czarny).

Nowa aplikacja Ustawienia


Jak donosi Windows Latest, nowa aplikacja Ustawienia nie będzie radykalnie różnić się od swojej obecnej wersji, jednak jej układ ma być lepiej zorganizowany, a wygląd urozmaicony wspomnianymi kolorowymi ikonami. Aplikacja Ustawienia ma otrzymać menu nawigacyjne przypominające to z Panelu sterowania, zawierające odnośniki do najistotniejszych ustawień, związanych z aktualizacjami i bezpieczeństwem, personalizacją, Bluetooth i nie tylko. Opcje te będą widoczne podczas przemieszczania się między różnymi sekcjami aplikacji Ustawienia.

Aplikacja Ustawienia ma też zostać wzbogacona o nowe opcje, które ułatwią zarządzanie systemem operacyjnym. Microsoft pracuje na przykład nad stronami ustawień, które pozwolą spersonalizować klawiaturę ekranową czy ustawienia związane z wielozadaniowością i Widokiem zadań. Co ciekawe, kilka dni temu do sieci wyciekł zrzut ekranu z kanału deweloperskiego, który zdaje się przedstawiać właśnie wszystkie opisywane przez Windows Latest opisywane zmiany.

windows-ustawienia
Zrzut ekranu, który wyciekł do sieci i zdaje się przedstawiać odświeżoną aplikację Ustawienia w Windows 10 Sun Valley. | Źródło: Internet

Zobaczymy, czy aplikacja Ustawienia w aktualizacji Sun Valley rzeczywiście będzie wyglądać, jak informuje Windows Latest. Nie wiem jak Ty, ale mam nadzieję, że ta w końcu kompletnie zastąpi w niej Panel sterowania.

Aktualizacja Sun Valley (21H2) ma zadebiutować pod koniec 2021 roku, prawdopodobnie w październiku. Dzięki niej system Windows 10 doczeka się nowego Menu Start, nowych ikon, nowych animacji i innych usprawnień. Mam nadzieję, że nie wprowadzi ona też przytłaczającej liczby błędów, bo jakieś wprowadzi na pewno, jak to bywa w przypadku Microsoftu.

Źródło: Windows Latest, fot. tyt. mat. własne