Instalki.pl » Aktualności » Software » Tekst w Wordzie podyktujesz także po polsku. W końcu
Sobota, 05 Czerwiec 2021 11:14, Wpisany przez Piotr Malinowski
dyktowanie word 11
Trochę na to czekaliśmy.

Wydaje mi się, iż w przeciągu ostatnich lat znacznie wzrosło zainteresowanie opcją zamiany mowy na tekst w popularnych aplikacjach. O tego typu usprawnieniach zaczyna myśleć coraz więcej deweloperów – z reguły tych największych. Do tego grona zalicza się rzecz jasna Microsoft.

Microsoft Dictate także po polsku


Nie tak dawno informowaliśmy Was o implementacji ulepszonej transkrypcji na konsolach Xbox. Tam jednak obsługiwany na razie będzie wyłącznie język angielski. Koncern nie zapomniał jednak zupełnie o naszym rynku. Polski pojawił się bowiem właśnie w usłudze Microsoft Dictate dostępnej za pośrednictwem m.in. Worda.

Obsługa rodzimego języka z pewnością spodoba się wielu użytkownikom. Teraz bez problemu można dyktować tekst i patrzeć jak pojawia się on na łamach dokumentu. Dictate przyda się przede wszystkim osobom z niepełnosprawnościami czy np. takim niemającym aktualnie dostępu do klawiatury. Warto także wspomnieć, iż funkcja obsługuje także komendy pokroju „kropka” czy „utwórz listę”. Baza obsługiwanych fraz niestety nie jest jeszcze dostępna w języku polskim.

 
Jeśli nie macie dostępu do pełnej wersji pakietu Office, to spokojnie. Od pewnego czasu z funkcji Dictate można korzystać bezpłatnie po polsku w jego webowym odpowiedniku. Oczywiście oferuje on nieco mniej opcji, lecz jeśli zależy Wam na transkrypcji, to warto sprawdzić tę alternatywę. Co ciekawe, w Dokumentach Google również ta funkcjonalność występuje.

office-online-microsoft-01
Dyktowanie w webowej wersji Worda | Źrodło: wł.

Wraz z językiem polskim, Microsoft Dictate wzbogaciło się m.in. o chiński (tajwański), hindi, koreański, portugalski oraz tajski.

Źródło i foto: Microsoft