Instalki.pl » Aktualności » Software » Unijny certyfikat COVID już dostępny
Czwartek, 03 Czerwiec 2021 09:11, Wpisany przez Maksym Słomski
unijny certyfikat covid
Pobierz zaświadczenie o szczepieniu.

Dobre wieści dla Polaków, którzy przyjęli już obie dawki szczepienia przeciw COVID lub jedną dawkę w przypadku preparatu Johnson & Johnson. Polska została podłączona do systemu Unijnych Certyfikatów COVID (UCC), a obywatele naszego kraju mogą pobrać bezpłatnie stosowny certyfikat z poziomu Internetowego Konta Pacjenta, a od 25 czerwca również z poziomu aplikacji mObywatel (w naszym przypadku możliwe było pobranie certyfikatu już teraz, więc warto próbować). Pełne uruchomienie systemu dla krajów Wspólnoty zaplanowane jest od 1 lipca.

Paszport COVID-owy w Polsce


Unijny Certyfikat COVID jest wzajemnie uznawanym w UE dokumentem zawierającym kod QR i unikatowy identyfikator, ułatwiającym weryfikację podróżnego pod względem ryzyka epidemicznego. W wybranych krajach pozwoli on uniknąć procedury testowej lub kwarantanny. Jednym słowem: pozwoli na swobodne podróżowanie w ramach Unii Europejskiej.

"Polska z sukcesem zakończyła procedurę przyłączenia do centralnego rozwiązania technicznego Unijnych Certyfikatów COVID utrzymywanego przez Komisję Europejską. Nasz kraj jest w grupie siedmiu państw, które są już gotowe do wydawania certyfikatów w pierwszym możliwym terminie, czyli od 1 czerwca" - poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Od 1 czerwca certyfikat w Polsce można pobrać bezpłatnie z strony Internetowego Konta Pacjenta (po zalogowaniu się Profilem Zaufanym) w postaci PDF nadającej się do prezentacji na urządzeniach mobilnych i do wydruku. Logowanie odbywa się poprzez stronę pacjent.gov.pl. Certyfikat otrzymać można również w postaci wydruku papierowego w punkcie szczepień. Ozdrowieńcy lub osoby z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa będą mogły otrzymać UCC w formie wydruku papierowego od każdego pracownika medycznego, który ma dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl czyli np. od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.  

"System unijnych certyfikatów został stworzony przede wszystkim w celu ułatwienia podróży zagranicznych. Przyda się także przy powrocie do kraju. Mając go, zostaniemy zwolnieni z kwarantanny po przekroczeniu granicy. Dodatkowo w przypadku imprez rodzinnych, osoby posiadające taki dokument, nie będą wliczane do limitu osób" – wskazał minister zdrowia.

Osoby pragnące pobrać certyfikat na swój smartfon powinny zacząć od zainstalowania aplikacji mObywatel i założenia umożliwiającego zalogowanie się w niej Profilu Zaufanego (można to zrobić dosłownie w pięć minut). Już teraz w obrębie programu widnieje opcja pozwalająca na pobranie UCC, jednak może nie być to możliwe przed 25 czerwca. W dalszej kolejności należało będzie kliknąć na przycisk "Dodaj dokument" oraz wybrać "Szczepienie COVID-19". Po pomyślnym pobraniu danych stosowny dokument pojawi się w obrębie aplikacji.

zaswiadczenie o szczepieniu
Źródło: gov.pl

Jeśli użytkownik aplikacji mObywatel nie był jeszcze zaszczepiony lub zaszczepiono go jedynie jedną dawką, żadne informacje nie zostaną pobrane. Zamiast tego wyświetlony zostanie komunikat o treści:

"Nie można pobrać zaświadczenia. Zaświadczenie wystawiane jest po otrzymaniu wszystkich dawek szczepienia. Jeżeli zakończyłaś / zakończyłeś szczepienie, wyślij zgłoszenie na adres ikp-pomoc(at)cez.gov.pl"

Ważność certyfikatu COVID


W zależności od powodu wydania UCC ma różny terminy ważności:

  • Certyfikat potwierdzający status bycia ozdrowieńcem będzie wydawany po 11 dniach od otrzymania pozytywnego wyniku testu PCR potwierdzającego zakażenie COVID-19 i będzie ważne przez 180 dni.
  • W przypadku wydanego przez Polskę certyfikatu z tytułu negatywnego wyniku testu na obecność zakażenia COVID-19 może to być 48 godzin w przypadku testu PCR oraz testu antygenowego.
  • W przypadku zaszczepienia jest to 12 miesięcy.

Najważniejsze informacje o nowym rozwiązaniu można znaleźć w języku polskim i angielskim na stronie www.gov.pl/certyfikat.

Źródło: mat. własny, gov.pl