Instalki.pl » Aktualności » Software » Yanosik i Policja łączą siły. Nowe przepisy od 1 czerwca
Wtorek, 01 Czerwiec 2021 12:41, Wpisany przez Maksym Słomski
Nowe przepisy od 1 czerwca
Fani są rozgoryczeni.

Jak część z Was mogła już wcześniej przeczytać na łamach naszego serwisu, od dziś Polacy będą dostawali mandaty za korzystanie ze smartfonów na pasach. To tylko jedna spośród kilku istotnych zmian w polskim prawie. Swoją kampanię informacyjną dotyczącą nowelizacji przepisów prowadzi także Yanosik, wspólnie z polską Policją.

Yanosik i Policja łączą siły - rusza ogólnokrajowa akcja


Yanosik już od 12 lat pomaga kierowcom, informując ich o bieżącej sytuacji na ich trasie. Według najnowszych danych, z systemu aplikacji i urządzeń miesięcznie korzysta nawet ponad 1,5 miliona kierowców. Począwszy od pierwszego tygodnia czerwca, Yanosik rozpoczyna akcję edukacyjną, obejmującą swym zasięgiem całą Polskę. Jej celem jest uświadomienie kierowcom zmian, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji czy nieporozumień na drodze. Teraz oprócz powiadomień o utrudnieniach na drodze, Polacy korzystający z Yanosika otrzymają także przypomnienie o nowo wprowadzonych przepisach.

"Już przy starcie aplikacji pojawi się komunikat o zmianach. Każdy użytkownik będzie mógł także z jej poziomu przejść na specjalną stronę, zawierającą ważne informacje o nowych przepisach" - mówi Julia Langa z Yanosik.pl. "Uświadomienie kierowców w zakresie wprowadzanych zmian poprawi bezpieczeństwo i zmniejszy ryzyko otrzymania mandatu" - dodaje.

Co dokładnie zmienia się z 1 czerwca? Całkiem sporo.

W nocy już tylko 50 km/h


Fani marki Yanosik na Facebooku, zostali zapytani o to, co sądzą o zrównaniu limitu prędkości na obszarze zabudowanym w dzień i w nocy (do 50 km/h). Jak się okazuje nie wszystkim przepis ten się podoba. Należy jednak pamiętać, że chodzi tylko o 10 km/h, a już tyle wystarczy, by uratować komuś życie.

Do tej pory kierowcy poruszający się po obszarze zabudowanym po godz. 23.00 mogli na prędkościomierzu mieć 60 km/h. Teraz wartość ta zostaje obniżona do 50 km/h. O ile przekroczenie prędkości w nocy o 10 km/h oznaczać będzie mandat w wysokości 50 zł, to już jazda 61 km/h, która do tej pory byłaby niewielkim wykroczeniem, wiązać się będzie z karą w wysokości do 100 zł oraz 2 punktami karnymi.

Jazda na zderzaku zakazana


Kierowcy w większości zgadzają się, że niezachowanie odpowiedniego odstępu między poprzedzającym pojazdem, to praktyka nie dość, że irytująca, to jeszcze niebezpieczna. Zwiększa ona bowiem ryzyko kolizji, zwłaszcza na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków. Możliwość otrzymania mandatu powinna od teraz choćby odrobinę ostudzić zapędy wielbicieli "siedzenia na ogonie".

jazda na zderzaku
Źródło: Canva Pro

Piesi nie zawsze pierwsi


Zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych jest planowane poprzez nałożenie na kierującego pojazdem dodatkowych obowiązków. Będzie on zobowiązany do dokładnej obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy wchodzą na przejście.

Nowe rozwiązanie będzie zobowiązywać kierującego pojazdem, który zbliża się do przejścia dla pieszych, poza zachowaniem szczególnej ostrożności i ustąpieniem pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, do zmniejszenia prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego. Obowiązkiem kierowcy będzie także ustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście albo znajdującemu się na nim. Rozszerzenie udzielenia pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście dla pieszych w projektowanych zmianach ustawy nie dotyczy tramwajów.

Powyższe nie oznaczają bezwzględnego pierwszeństwa pieszych na pasach.

Źródło: Yanosik