Instalki.pl » Aktualności » Software » mObywatel z kolejną nowością. Na tę czekałem od dawna
Piątek, 28 Maj 2021 14:51, Wpisany przez Aleksander Piskorz
borewicz
Aplikacja staje się coraz lepsza.

mObywatel co krok doczekuje się nowych funkcjonalności i nie inaczej jest tym razem. Aplikacja stworzona przez polski rząd będzie zapewniała jeszcze więcej komfortu – do mObywatela będziemy mogli bowiem dodać bilety kolejowe. Już wcześniej program można było wykorzystywać do okazania cyfrowego dowodu osobistego czy tez przedstawienia zaświadczenia o zaszczepieniu na COVID-19.

Dzięki opisywanej nowości okazywanie ważnego biletu w pociągu będzie więc jeszcze prostsze.

mObywatel pozwoli na dodanie biletów kolejowych

Od teraz w aplikacji mObywatel (zarówno na urządzeniach z Androidem, jak i iOS) będziemy mogli dodać bilety kolejowe, które zostaną zakupione w systemie Bilkom. Wspomniany system jest rozwijany przez spółkę PKP Informatyka. To z jednej strony ograniczenie, a z drugiej szansa na usprawnienie całego procesu podróżowania.PKP zwraca jednocześnie uwagę, że bilety, które zostaną nabyte w kasach, biletomatach oraz innych systemach poza Bilkomem nie będą pojawiały się w aplikacji mObywatel. Do sprawnego działania będzie więc potrzebne założenie konta w usłudze oraz ściągnięcie dodatkowej aplikacji, która posłuży do zakupu biletu. Procedura jest dość skomplikowana, co może faktycznie odstraszyć potencjalnych użytkowników.

Mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości to się zmieni, a bilety PKP zakupione chociażby na oficjalnej stronie przewoźnika będą mogły być bezproblemowo wgrane do aplikacji.

Przewoźnicy, którzy pozwalają na integrację i wyświetlenie biletów w aplikacji mObywatel, to PKP Intercity, PolRegio, PKP SKM, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Koleje Wielkopolskie i Koleje Małopolskie. Tak jak wspomniałem wyżej, jedynym warunkiem wyświetlenia ich w aplikacji na telefonie jest zakup poprzez usługę Bilkom.

Kolejnym utrapieniem może być fakt, iż dostęp do biletów w mObywatelu będzie działał inaczej niż chociażby wyświetlenie dowodu osobistego. W tym wypadku bilety będą wymagały połączenia z internetem.

Warto więc upewnić się, że na trasie, którą będziecie jechać będzie zapewniony dostęp do sieci.

Źródło: mObywatel / fot. zrzut ekranu z filmu YT