Instalki.pl » Aktualności » Software » Build 2021: aplikacje Linux GUI już na Windows 10
Środa, 26 Maj 2021 07:13, Wpisany przez Maksym Słomski
linux gui windows 10
Świetne wieści dla deweloperów.

W maju ubiegłego roku Microsoft zapowiedział daleko idące zmiany w Windows Subsystem for Linux (WSL). W trakcie wydarzenia o nazwie Build 2021 dowiedzieliśmy się prace przebiegają zgodnie z planem, a wsparcie dla aplikacji Linux GUI pojawiło się już jako część Windows Subsystem for Linux 2. Oznacza to, że apki z Linuxa da się uruchomić w trybie graficznym w systemie Windows 10 bez zbędnego kombinowania.

Aplikacje Linux GUI na Windows 10


Podczas Build 2021 firma Microsoft ogłosiła ogólną dostępność obsługi aplikacji Linux GUI w Windows Subsytem for Linux 2. Funkcja została ogłoszona i udostępniona w wersji zapoznawczej kilka miesięcy temu, ale dziś jest dostępna dla wszystkich deweloperów Windows, którzy mogą ją pobrać, zainstalować i wykorzystać.

windows 10 linux gui
Źródło: Microsoft

Obsługa aplikacji Linux GUI umożliwia programistom uruchamianie aplikacji graficznych stworzonych dla systemu Linux przy użyciu technologii kontenerów WSL. Aplikacje dla systemu Linux są instalowane w Menu Start i można je uruchomić jednym kliknięciem przycisku. Jest to funkcja stworzona specjalnie dla programistów, którzy tworzą aplikacje wieloplatformowe lub informatyków zarządzających treściami na platformach opartych na systemie Linux.

"Aby wesprzeć naszych programistów tworzących w systemie Windows, z przyjemnością ogłaszamy nowe funkcje w naszej ofercie narzędzi dla programistów, które zapewniają większą satysfakcję i produktywność. Możesz teraz korzystać z obsługi aplikacji GUI w Windows Subsystem for Linux (WSL), aby wszystkie narzędzia i składniki z Linuxa działały na twoim komputerze z naszym oprogramowaniem. System Windows umożliwia teraz bezproblemowe działanie na aplikacjach Linux GUI oraz uczenie maszynowe wspierane przez GPU" - czytamy w oficjalnym komunikacie firmy z Redmond.

Źródło: Microsoft, zdj. tyt. Windows Central