Instalki.pl » Aktualności » Software » Te aplikacje to największe pożeracze baterii w smartfonach
Wtorek, 25 Maj 2021 12:14, Wpisany przez Anna Borzęcka
smartfon-bateria
Raport daje do myślenia.

Być może czasem trudno to dostrzec, ale na przestrzeni lat technologie wykorzystywane w telefonach poważnie się rozwinęły. Urządzenia te stały się szybsze, pojemniejsze i nie tylko, ale przy tym też wzrosło ich zapotrzebowanie na energię. Mimo że w smartfonach umieszcza się coraz to większe baterie, ich czas pracy po naładowaniu do 100% wciąż pozostawia wiele do życzenia, tak jak ich żywotność. Dlaczego? Odpowiedzią na to pytanie są aplikacje – aplikacje, które tak chętnie na smartfonach instalujemy.

Najbardziej wymagające aplikacje mobilne - raport


pCloud, firma oferująca usługę przechowywania danych w chmurze, przeprowadziła badanie, które miało na celu sprawdzenie, które z najpopularniejszych obecnie aplikacji najbardziej wpływają na stan baterii w telefonie, a także obniżają wydajność urządzenia i zajmują najwięcej miejsca w pamięci.

„Sprawdzając, które aplikacje są najbardziej wymagające dla naszych telefonów, przeanalizowaliśmy trzy kwestie.”, informuje pCloud w swoim raporcie. „Przyjrzeliśmy się temu, jakie funkcje smartfonu, takie jak aparat czy lokalizacja, każda aplikacja wykorzystuje, jak bardzo te aplikacje wpływają na stan baterii, a także czy posiadają one tryb ciemny.”

„Łącząc wyniki dotyczące tych trzech czynników, byliśmy w stanie obliczyć, które ze 100 najpopularniejszych aplikacji są najbardziej wymagające i które należy ukoronować jako ostatecznych zabójców telefonów.”

Aplikacje mobilne a stan baterii i nie tylko


No więc, jakie aplikacje najbardziej obciążają nasze smartfony? Spośród tych dostępnych w Polsce są to między innymi Fitbit, Uber, Skype, Facebook, Airbnb, BIGO Live, Instagram, Tinder oraz Bumble. Ogólnie rzecz biorąc, są to przede wszystkim aplikacje randkowe, aplikacje portali społecznościowych czy też takie, które umożliwiają komunikację z innymi.

pcloud-1
Najbardziej wymagające z punktu widzenia smarfonów aplikacje mobilne zgodnie z raportem pCloud. | Źródło: pCloud

Które z przetestowanych aplikacji najbardziej wpływają na stan baterii w smartfornie? W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się chociażby Fitbit, Skype, Uber, Facebook, Instagram czy Amazon. Co ciekawe, spośród 50 wymienionych poniżej aplikacji, tylko trzy oferują do dyspozycji tryb ciemny. Wiele z nich ma na dodatek dostęp do co najmniej kilku usług smartfonu – aparatu, Wi-Fi, kontaktów, pamięci, lokalizacji, mikrofonu i innych.

pcloud-2
Aplikacje najbardziej wpływające na stan baterii i pamięci w smartfonie. | Źródło: pCloud

Uber, Fitbit, Facebook, a także Uber Eats, PayPal Microsoft Teams, YouTube czy TikTok to z kolei aplikacje zajmujące najwięcej przestrzeni w pamięci smartfonów. Każda z nich potrzebuje ponad 200 megabajtów miejsca na dane, a Uber nawet 300. Na szczęście ilość dostępnego miejsca w pamięci smartfonów nie jest dzisiaj aż tak wielkim problemem jak żywotność baterii.

pcloud-3
Aplikacje zajmujące najwięcej przestrzeni w pamięci smartfonów. | Źródło: pCloud

Z tego wszystkiego można wyciągnąć istotny wniosek. Jeżeli zależy Ci na tym, aby bateria Twojego smartfonu działała po naładowaniu do pełna dłużej, nie zostawiaj w tle żadnych działających aplikacji, a w szczególności tych, które zajęły w rankingu czołowe pozycje. Takie aplikacje jak Facebook, Skype, Uber czy Instagram, po tym gdy z nich skorzystasz, najlepiej natychmiast zamykać. Poza tym, jeśli z jakiejś aplikacji nie korzystasz, po prostu ją odinstaluj.

Źródło: pCloud, fot. tyt. Canva