Instalki.pl » Aktualności » Software » Smartfon z Androidem jako pilot do TV. Nareszcie!
Środa, 19 Maj 2021 12:04, Wpisany przez Anna Borzęcka
google-pilot
Coś, na co czekałam.

Wcześniej w tym roku Android TV doczekał się gruntownego odświeżenia interfejsu. Od tego momentu ten jest znacznie bardziej minimalistyczny, intuicyjny i „czysty”. Niemniej, czegoś wciąż mu brakuje – czegoś, co Apple TV i iPhone’y oferują od lat – możliwości obsługi go z pomocą smartfona zamiast pilota. Na szczęście, wkrótce ma się to zmienić.

Smartfon pilotem do telewizora


Podczas trwającej konferencji Google I/O Google zapowiedziało wprowadzenie do smartfonów z Androidem funkcji pozwalających na przejęcie przez smartfon funkcji pilota od telewizora. Tak, takie funkcje są oferowane przez dostępne w Sklepie Play aplikacje firm trzecich, ale zdecydowanie daleko im do ideału. Dobrze zatem, że gigant z Mountain View w końcu wziął się za tę kwestię.

Jak Google pokazało na udostępnionych przez siebie renderach, omawiana funkcja ma przypominać to, co oferuje Apple. Gdy smartfon będzie pełnił funkcję pilota, część jego ekranu ma stanowić touchpad pozwalający na poruszanie się po wyświetlaczu telewizora kursorem. Pod touchpadem umieszczono przyciski pozwalające na cofnięcie się do poprzedniej strony, do strony domowej Android T oraz na włączenie Asystenta Google. Jeszcze niżej znalazły się zaś przyciski odpowiadające za zmniejszanie i zwiększanie głośności telewizora, a nad touchpadem przycisk odpowiadający za zasilanie.

 
Wkrótce smartfon z Androidem będzie mógł pełnić funkcję pilota do Android TV oraz Google TV. | Źródło: Google

Z pomocą smartfonu i jego klawiatury będzie można rzecz jasna przeprowadzać na telewizorze wyszukiwanie, w dowolnej aplikacji. To zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie niż wyszukiwanie z pomocą zwykłego pilota. Funkcja, dzięki której smartfon z Androidem można zamienić w pilota od TV może przydać się w wielu sytuacjach – między innymi gdy pilot niespodziewanie się rozładuje lub gdy gdzieś przepadnie.

Coś, na co nie będziemy czekać długo


Google poinformowało, iż omawiana funkcja ma zadebiutować później w tym roku i działać zarówno w parze z Android TV, jak i Google TV. Nie wiem jak Wy, ale ja czekam na nią z niecierpliwością. To głównie dlatego, że gdy siedzę przed telewizorem i tak często mam w rękach smartfon. Gdy ten będzie mógł pełnić rolę pilota, nie będę musiała specjalnie sięgać po tego klasycznego.

Źródło: Google, fot. tyt. Canva