Instalki.pl » Aktualności » Software » Android 12 zaprezentowany. Coś mi przypomina...
Środa, 19 Maj 2021 11:27, Wpisany przez Maksym Słomski
Android 12
Klon iOS?

Trwają konferencje w trakcie Google I/O, jednego z najważniejszych dorocznych wydarzeń dla deweloperów. Zgodnie z przewidywaniami na tegorocznym evencie firma z Mountain View zaprezentowała najnowszą odsłonę swojego mobilnego systemu operacyjnego. Android 12 zadebiutuje z licznymi usprawnieniami, a myślami przewodnimi mają być personalizacja, szybkość i bezpieczeństwo. Wielu komentatorów po zakończeniu pokazu stwierdziło, że Android 12 wygląda jak iOS.

Android 12 - jeszcze piękniejszy


Material You - tak nazywa się nowy język projektowania w kolejnej odsłonie Androida. Novum będzie między innymi automatyczne dopasowanie kolorystyki interfejsu do wybranej tapety, niestandardowe palety kolorów, zupełnie nowe widgety prezentujące się faktycznie nieco tak jak te z iOS oraz kilka innych drobiazgów.

Źródło: Google

Odświeżenia doczekały się szybkie ustawienia i belka powiadomień. Podczas prezentacji mocno akcentowano debiut owych funkcji na smartfonach Google Pixel. Miejmy nadzieję, że nie będą dla nich ekskluzywne.


Źródło: Google

Android 12 - jeszcze szybszy


Google podaje, że nowy Android 12 to aż o 22% krótszy czas uruchamiania podstawowych usług systemowych. Producent obiecuje też optymalizacje, pozwalające zmniejszyć obciążenie procesorów nawet o 15%. Oczywiście musi przełożyć się to na zwiększoną energooszczędność, a co za tym idzie - przynajmniej teoretycznie - dłuższy czas pracy smartfonów na baterii.

Android 12 - jeszcze bezpieczniejszy


Android 12 zawiera nowe funkcje, które zapewnią większą przejrzystość w zakresie tego, które aplikacje uzyskują dostęp do Twoich danych. Daje też większą kontrolę użytkownikom, dzięki czemu będą mogli dokonywać świadomych wyborów dotyczących ilości prywatnych informacji, do których mają dostęp poszczególne aplikacje.


Źródło: Google

Nowy panel prywatności oferuje przejrzysty widok ustawień uprawnień - m.in. to, do jakich danych uzyskuje się dostęp, jak często i przez które aplikacje. Pozwala on łatwo odwołać uprawnienia aplikacji bezpośrednio z pulpitu nawigacyjnego.


Źródło: Google

Dodano nowy wskaźnik w prawym górnym rogu paska stanu, dzięki czemu użytkownik będzie wiedział, kiedy aplikacje uzyskują dostęp do mikrofonu lub kamery. Jeśli ktoś zechce usunąć dostęp aplikacji do tych czujników w całym systemie, dodane zostały do tego dwa nowe przełączniki w Szybkich ustawieniach.


Źródło: Google

Android 12 Beta już jest


Android 12 jest pełen innych drobnych przydatnych funkcji, takich jak ulepszone funkcje ułatwień dostępu dla osób z wadami wzroku, przewijane zrzuty ekranu, widżety rozmów, które przenoszą ulubione rozmowy na ekran główny, a także sposoby na lepszą współpracę urządzeń. Spełniono również obietnicę o tym, że zewnętrzne sklepy z aplikacjami będą łatwiejsze w użytkowaniu w systemie Android 12. Wiele z tych funkcji można znaleźć już dzisiaj w Androidzie 12 Beta, dostępnym na urządzeniach Pixel i wybranych innych, o tu.Źródło: Google