Instalki.pl » Aktualności » Software » Adobe Photoshop natywnie na Windows 10 ARM. Niestety ma ograniczenia
Wtorek, 18 Maj 2021 14:21, Wpisany przez Maksym Słomski
Adobe photoshop arm
Dobre i to?

Począwszy od tego miesiąca Adobe Photoshop może działać natywnie na komputerach z Windows 10 ARM, takich jak Surface Pro X. Program Photoshop na platformie ARM obsługuje prawie wszystkie funkcje znane ze "standardowej" wersji. Niestety, "prawie" jest słowem kluczowym, a firma Adobe przestrzega przed znanymi, licznymi błędami.

Adobe Photoshop na Windows 10 ARM


Firma Microsoft rozpoczęła testy wersji beta systemu Windows 10 pod kątem obsługi ARM dla programu Photoshop w listopadzie 2020 roku. Teraz nowość zostanie udostępniona wszystkim w tym miesiącu. Jak już wspomniałem, Photoshop na ARM obsługuje większość funkcji spoza wydania ARM. Które z funkcji Photoshopa wciąż są nieobecne na Windows 10 ARM?

 • Import, eksport i odtwarzanie osadzonych warstw wideo
 • Redukcja drgań poprzez filtr
 • Zaproszenia do edycji pracy przez Internet nie są obsługiwane
 • Synchronizacja ustawień wstępnych nie jest domyślnie włączona
 • Obsługa Windows Dial
 • Generator i powiązane funkcje
 • Otwieranie lub umieszczanie plików U3D
 • Uruchamianie programu Photoshop za pomocą polecenia "Edytuj w" programu Lightroom
 • Filtr do farb olejnych
 • Sprawdzanie pisowni i dzielenie wyrazów w językach hebrajskim i arabskim
 • Panel Sklepu wtyczek

Oczywiście z 64-bitowym wydaniem nie będą działać produkty 32-bitowe z Creative Cloud. Dla przykładu, Illustrator nie jest kompatybilny z omawianą tu wersją programu.

surface x pro
Surface X Pro. | Źródło: Microsoft

Photoshop dla ARM - znane problemy


Co gorsza, Photoshop debiutuje na Windows 10 ARM z szeregiem znanych problemów, a Adobe potwierdza je wszystkie na dedykowanej stronie wsparcia technicznego. Jeden z poważniejszych bugów dotyczy instalatora Photoshop dla ARM, który w niektórych przypadkach może nie pojawić się w obrębie aplikacji Creative Cloud Desktop.

"Program Photoshop dla ARM zainstaluje się i zadziała tylko na tym sprzęcie ARM, który spełnia minimalne wymagania systemowe. Jeśli dysponujesz sprzętem ARM spełniającym wymagania i nie widzisz instalatora, sprawdź ręcznie dostępność aktualizacji (Pomoc -> Sprawdź aktualizacje). Jeśli ten nadal się nie pojawia, spróbuj wylogować się / wrócić do aplikacji Creative Cloud na komputer" - podaje Adobe.

Ponadto Adobe przekazuje, że w przypadku niektórych użytkowników program Photoshop może zawieszać się podczas uruchamiania. Aby zażegnać usterkę:

"Zaktualizuj pakiet zgodności OpenCL/GL. Pakiet Photoshop/WinArm instaluje w systemie wymagany składnik Microsoft Store: "Pakiet zgodności OpenCL / OpenGL". Po instalacji zalecamy aktualizację do najnowszej wersji tego komponentu za pośrednictwem Microsoft Store" - wyjaśnia firma.

Użytkownikom mającym problemy z drukowaniem (aplikacja nie może znaleźć sterownika drukarki), doradza się pobranie odpowiednich sterowników ARM dla swojego urządzenia lub kontakt z producentem sprzętu.

Źródło: Adobe