Studenci pół roku jedli za darmo w KFC dzięki aplikacji. Trafią do więzienia

Maksym SłomskiSkomentuj
Studenci pół roku jedli za darmo w KFC dzięki aplikacji. Trafią do więzienia
Osoby stołujące się w fast foodach wiedzą, że opłaca się instalować aplikacje poszczególnych sieci restauracji. W ten sposób można wykorzystywać liczne kupony i promocje, jedząc dzięki temu jeszcze taniej. Co byście zrobili w sytuacji, gdybyście w takiej apce odkryli lukę, pozwalającą kupować wszystkie produkty… za darmo? Jeśli zgłosilibyście ten fakt szefostwu, prawdopodobnie wyszlibyście na tym lepiej, niż 23-latek z Chin oraz jego znajomi, którzy obrali zupełnie odmienną drogę.

Wykorzystali lukę w aplikacji, pójdą do więzienia

23-letni student z chińskiej prowincji Jiangsu odkrył w 2018 roku błąd w aplikacji mobilnej sieci KFC. Dzięki komunikatorowi WeChat i wzmiankowanemu programowi, mógł zamawiać dowolną ilość jedzenia bez konieczności opłacania zamówień. Niektórzy internauci uśmiechną się i nazwą go sprytnym. W świetle prawa jest zwykłym oszustem. Winnymi oszustwa uznano także czwórkę jego znajomych.

 
kfc
Interfejs aplikacji KFC Polska na system Android. | Źródło: KFC

Grupa studentów z prowincji Jiangsu we wschodnich Chinach została skazana na kary do dwóch i pół roku więzienia za oszustwo po tym, jak wykorzystali lukę w aplikacji mobilnej KFC, aby uzyskać darmowe posiłki i zarobić. Praktyki te wygenerowały ponad 200 000 juanów (ok. 116 000 złotych) strat dla firmy. Od kwietnia 2018 roku Xu nie tylko zamawiał dla siebie darmowe posiłki, ale także sprzedawał je i kupony innym, aby na tym zarobić. W międzyczasie nauczył czterech znajomych uczniów, jak zdobyć darmowe pożywienie.

Sąd Ludowy Okręgu Xuhui w Szanghaju orzekł, że Xu należy się wyrok dwóch i pół roku więzienia oraz 6000 juanów (ok. 3500 złotych) za przestępstwa oszustwa i nauczania metod przestępczych, podczas gdy pozostali czterej oskarżeni z tymi samymi zarzutami zostali skazani na kary więzienia od 15 miesięcy do dwóch lat i grzywny w wysokości od 1000 do 4000 juanów (580 – 2300 złotych).

Przestępstwo czy spryt?

Sprawa wywołuje gorącą dyskusję w sieci, podczas której wielu internautów zastanawia się, w jaki sposób wykorzystywanie błędów systemu łamie prawo. Otóż łamie – wykorzystywanie błędów cenowych w polskim prawie może stanowić przestępstwo. Przestępstwo oszustwa w typie podstawowym „nagradzane” jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Źródło: Global Times

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.