Instalki.pl » Aktualności » Software » Nowy domyślny font w Windows 10. Jak Ci się podoba?
Sobota, 08 Maj 2021 17:29, Wpisany przez Maksym Słomski
segoe ui variable windows 10
Jest OK?

Z końcem kwietnia informowaliśmy Was o tym, że font Calibri idzie w odstawkę, a Microsoft prosi internautów o opinie związane z wyborem nowego, domyślnego fontu w pakiecie Microsoft 365. Wygląda na to, że firma z Redmond chce pójść o krok dalej i zmienić domyślny font także w Windows 10. Uczestnicy programu Windows Insider w jednej z najnowszych kompilacji mogą już podziwiać następcę Segoe UI.

Nowy domyślny font w Windows 10


Windows 10 build 21376 został udostępniony w kanale deweloperskim programu Windows Insider z kilkoma drobnymi poprawkami i zmianami. Jedną z tych, które od razu rzucają się w oczy wprawnym obserwatorom, jest nowy font Segoe UI Variable, wstępujący na miejsce dotychczasowego Segoe UI. Jak wygląda? O tak:

segoe ui variant
Nowy domyślny font w Windows 10 - oto Segoe UI Variable. | Źródło: Microsoft 

Microsoft o swoim wyborze pisze:

"Wprowadzamy Segoe UI Variable, która zawiera oś optyczną, dzięki czemu kontury fontów można płynnie skalować od małych do większych rozmiarów wyświetlacza. Segoe UI Variable to odświeżone podejście do klasycznego Segoe, teraz z lepszą czytelnością w mniejszych rozmiarach. W przeszłości czcionki (PS Microsoft uparcie określa fonty mianem "czcionek") do drukowania małego tekstu były projektowane inaczej niż czcionki przeznaczone do prezentowania dużego tekstu. Interfejs użytkownika Segoe został pierwotnie zaprojektowany do pracy przy rozmiarze 9pt, co sprawia, że jest świetną czcionką dla tego rozmiaru, ale oferuje ograniczoną ekspresję przy dużych rozmiarach i jest mało czytelny przy bardzo małych rozmiarach. Segoe UI Variable rozwiązuje ten problem, używając nowej wersji Segoe, która wykorzystuje technologię zmiennej czcionki, aby dynamicznie oferować doskonałą czytelność niezależnie od rozmiaru."

Chociaż Segoe UI Variable jest częścią systemu operacyjnego w wersji preview, wdrażanie jej w całym interfejsie potrwa jeszcze jakiś czas. Finalnie, nowy font w Windows 10 powinien zadebiutować na przełomie października i listopada, przy okazji udostępniania aktualizacji Sun Valley, czyli Windows 10 21H2.

Inne zmiany i ulepszenia w omawianej tu kompilacji obejmują zmiany w Auto HDR, niewielką aktualizację projektu kursora w trakcie wykonywania akcji "przeciągnij i upuść", nową ikonę aplikacji Connect (wow) i parę innych, drobnych zmian.

Źródło: Microsoft