Instalki.pl » Aktualności » Software » Nowa Fedora Linux 34 z GNOME 40. Jest na czym zawiesić oko
Czwartek, 06 Maj 2021 12:51, Wpisany przez Maksym Słomski
fedora 34
Lubiana dystrybucja w nowej odsłonie.

Red Hat poinformował o wydaniu nowej wersji dystrybucji Fedora, czyli odmiany Linuxa rozwijanej wraz z aktywną społecznością. Fedora 34 zawiera GNOME 40 i jest nie tylko wygodniejsza w obsłudze, ale także ładniejsza i jeszcze bardziej funkcjonalna. Ach, nie zabrakło także nowego logo.

Fedora 34 z garścią nowości


GNOME 40 wprowadza ulepszenia w nawigacji i niezależnie od tego, czy używasz gładzika, klawiatury czy myszy - powinieneś odczuć zwiększony komfort obsługi OS-u. Siatka aplikacji i ustawienia zostały przeprojektowane, aby interakcja z nimi była bardziej intuicyjna. Zaktualizowano też pakiety bibliotek systemowych, w tym Ruby 3.0 i Golang 1.16. W Fedorze KDE Plasma domyślnie zmieniono X11 na Wayland.

Po wprowadzeniu BTRFS jako domyślnego systemu plików w wersjach dla komputerów stacjonarnych w Fedora Linux 33, wprowadzono przezroczystą kompresję w systemach plików BTRFS. Dodatkowo, wdrożono implementację Pipewire, która wstępuje w miejsce leciwego już PulseAudio.Fedora 34 ma kilka różnych wydań


Jeśli jesteś zainteresowany sprawdzeniem możliwości systemu Fedora 34, dowiedz się odrobinę więcej o każdej z jego wersji. Możesz wybierać pomiędzy:

  • Fedora Workstation - dystrybucją skupiającą się na desktopach i stworzoną dla deweloperów. Domyślnym systemem plików jest tu BTRFS, a środowiskiem graficznym GNOME 3.38.
  • Fedora IoT - od teraz znaną jako Fedora IoT Edition, rozwijaną z myślą o dostarczeniu uniwersalnego API do zabezpieczeń sprzętu i usług kryptograficznych w sposób niezależny od platformy.
  • Fedora Server - systemem operacyjnym o wielu możliwościach, zawierającym ciekawe i nowoczesne technologie dla centrów danych. Umożliwia on kontrolowanie całej infrastruktury i usług.
  • Fedora CoreOS - najnowszym, automatycznie aktualizowanym, minimalistycznym systemem przeznaczonym do sprawnego i bezpiecznego uruchamiania rozwiązań kontenerowych na dużą skalę.
  • Fedora SilverBlue - systemem dla komputerów, mającym na celu dobrą obsługę rozwiązań opartych o kontenery.

Najnowsza wersja Fedora Linux do pobrania za darmo


Wszystkie wersje najnowszego wydania Fedora 34 znajdziesz w naszej bazie z aplikacjami. Kliknij w poniższy odnośnik, a potem wybierz właściwą pozycję z listy, aby pobrać Fedora 34 Workstation, Server, IoT, CoreOS lub Silverblue na swój komputer.


Źródło: Fedora