Instalki.pl » Aktualności » Software » Facebook szantażuje użytkowników iOS dbających o swoją prywatność
Niedziela, 09 Maj 2021 08:52, Wpisany przez Maksym Słomski
sadge
Bulwersujące.

Aktualizacja iOS 14.5 wprowadziła kilka nowości, w tym jedną zasługującą na szczególną uwagę. Mowa o możliwości zablokowania przez użytkownika śledzenia przez poszczególne aplikacje. Oczywistym jest, że taka funkcja nie spodobała się firmom, które od internautów wyłudzają największą ilość danych - w tym Facebookowi, którego przedstawiciele rozważają nawet pozew wymierzony w firmę z Cupertino. Według najnowszego raportu zdecydowana większość posiadaczy iPhone'ów blokuje śledzenie. W związku z tym Facebook zaczął posuwać się do... szantażu.

Facebook szantażuje użytkowników iPhone'ów


Analiza przeprowadzona przez firmę Flurry wskazuje, że Facebook ma powody do obaw. Według wczesnego badania na skromnej próbie 2,5 miliona użytkowników w Stanach Zjednoczonych, aż 96 procent z nich zdecydowało się wyłączyć śledzenie aplikacji w iOS 14.5. Liczba ta nie rośnie i od premierowego tygodnia iOS 14.5 jest względnie stabilna. Co ciekawe, w ujęciu globalnym wartość jest wyższa - 12% użytkowników smartfonów Apple zezwala na śledzenie przez aplikacje.

flurry
Odsetek użytkowników smartfonów Apple, którzy pozwalają na śledzenie przez aplikacje. | Źródło: Flurry Analytics

Facebook w 2020 roku zarobił na reklamach 84 miliardy dolarów, więc nic dziwnego, że taka sytuacja nie jest po drodze gigantowi. Użytkownicy aplikacji Facebook i Instagram na iOS 14.5 otrzymują powiadomienia nakłaniające ich do włączenia funkcji śledzenia. Prezentowany jest im komunikat o treści "pomóż utrzymać Facebook/Instagram bezpłatnym", sugerujący tym samym, że aplikacja może stać się płatna w razie odcięcia tych mediów od możliwości pobierania danych użytkownika. Takie same słowa widnieją w sekcji FAQ - pytań i odpowiedzi, na stronach pomocy technicznej.

facebook sledzenie
Komunikaty wyświetlane przez aplikacje Facebook i Instagram użytkowników smartfonów Apple z iOS 14.5. | Źródło: Twitter

Jednocześnie, na stronie głównej serwisu Facebook, otwieranej w stronie internetowej widnieje napis: "(Facebook) jest darmowy i zawsze będzie".

Jak zablokować śledzenie w iOS 14.5?Aby włączyć funkcję App Tracking Transparency, należy wybrać zakładkę Ustawienia, następnie Prywatność, Śledzenie i włączyć opcję "Pozwalaj aplikacjom żądać możliwości śledzenia".

sledzenie ios 14.5
Źródło: mat. własny

Źródło: mat. własny, Flurry Analytics