Instalki.pl » Aktualności » Software » Flash w Windows 10 tylko do lipca. Microsoft podjął decyzję
Wtorek, 04 Maj 2021 12:10, Wpisany przez Maksym Słomski
flash windows 10
Decyzja nie będzie już zależna od użytkownika.

Usunięcie Adobe Flash Player z Windows 10 jest rzeczą niemal powszechnie chwaloną w kręgach osób zajmujących się bezpieczeństwem, choć nie brakuje głosów użytkowników mówiących o tym, że Microsoft decyzję powinien zostawić korzystającym z OS-u. Do tej pory Flasha z Windows 10 dało się usunąć ręcznie, za sprawą udostępnionej w lutym opcjonalnej łatki KB4577586. Gigant z Redmond nie ma zamiaru pozostawiać tak ważnej decyzji w rękach konsumentów. Właśnie wyznaczono datę ostatecznego pożegnania Flasha.

Flash zniknie z Windows 10 w lipcu 2021 roku


W 2020 roku przedstawiciele Microsoftu zapowiedzieli, że Flash Player będzie usuwany z Windows 10 etapami. Firma najpierw zakończyła obsługę Adobe Flash Playera w swoich przeglądarkach internetowych (Edge i Internet Explorer). W lutym Microsoft opublikował opcjonalną aktualizację KB4577586 w Windows Update i Windows Server Update Services, dzięki której każdy mógł i nadal może pozbyć się Flasha samodzielnie.

Czytaj także: 36 000 gier flash uratowanych przed zapomnieniem! Tu zagrasz we wszystkie

Instalator programu Adobe Flash Player. | Źródło: mat. własny

27 kwietnia Microsoft bez większego rozgłosu zaktualizował pierwszy komunikat dotyczący Flasha o nowe zmiany, które wejdą w życie w czerwcu i lipcu. Zgodnie ze zaktualizowaną mapą drogową, oddzielna aktualizacja nie będzie już wymagana do usunięcia Flash Playera. Aktualizacja udostępniona w lipcu w ramach cyklu Patch Tuesday (aktualizacje zbiorcze publikowane w drugi wtorek każdego miesiąca), usunie przestarzałą technologii na dobre, w sposób automatyczny.

Windows 10 21H1, czyli system po tak zwanej aktualizacji majowej, stanie się tym samym pierwszym wydaniem, dostarczanym bez wsparcia dla Adobe Flash Player. Warto pamiętać o tym, że Microsoft usunie tylko składniki Flash Player automatycznie dołączone do systemu Windows. W dalszym ciągu będzie się dało zainstalować je manualnie, od innego dostawcy oprogramowania.

Źródło: Blogs Windows