Instalki.pl » Aktualności » Software » Calibri idzie w odstawkę. Pomóż wybrać domyślny font pakietu Microsoft 365
Czwartek, 29 Kwiecień 2021 10:44, Wpisany przez Anna Borzęcka
office-zmiany
Firma ma pięć kandydatek.

14 lat – już tyle czasu w aplikacjach pakietu Office, znanego teraz jako pakiet Microsoft 365, domyślnym fontem (Microsoft mówi o "czcionce") jest Calibri. Ta w 2007 roku zastąpiła Times New Roman, a teraz Microsoft chce znaleźć zastępstwo dla niej. Co jednak najlepsze, tym razem każdy może wpłynąć na decyzję giganta, także Ty.

Microsoft 365 – nowa domyślna czczionka


Microsoft ma pięć kandydatek, z których jedna wkrótce zastąpi Calibri. Te fonty to Tenorite, Bierstadt, Skeena, Seaford oraz Grandview. W ciągu kilku następnych miesięcy Design Team Microsoftu, wraz z użytkownikami usługi Microsoft 365, dokona ewaluacji fontów. Firma oczekuje, że użytkownicy ci wyrażą swoje zdanie na temat fontów za pośrednictwem social mediów. Jeśli do nich należysz, z pewnością warto podjąć w tej kwestii inicjatywę.


Jak prezentują się nowe fonty? Tenorite zdaniem jej twórców wygląda niczym „cieplejsza, przyjaźniejsza” sans-serif. Charakteryzuje się ona dużymi kropkami, sporymi odstępami między wyrazami i znakami interpunkcyjnymi, które powinny ułatwić czytanie na mniejszych ekranach.

Bierstadt to font inspirowany szwajcarską typografią z połowy XX wieku. Jej znaki charakteryzują się prostotą i są bardzo wyraźne. Skeena wydaje się być najbardziej unikatowym fontem z pięciu, której pogrubienie nie jest tak wyraźne jak w przypadku pozostałych. Seaford wygląda z kolei dziwnie znajomo, a Grandview przypomina font wykorzystywany na niemieckich znakach drogowych.

microsoft-czczionki
Jeden z tych fontów Microsoft planuje zastąpić Calibri jako domyślny font aplikacji pakietu Microsoft 365. | Źródło: mat. własne

Wypróbuj te fonty już dziś


Jeżeli korzystasz z aplikacji pakietu Microsoft 365, takich jak Word, PowerPoint czy Excel, już teraz możesz przetestować proponowane fonty. Aby nowe fonty były w tych programach dostępne, wystarczy, że uruchomisz je, posiadając dostęp do Internetu.

Który z fontów najbardziej Ci odpowiada? Jeśli masz swojego faworyta, podziel się tym z Microsoftem. Mnie do gustu najmocniej przypadła Bierstadt. Niemniej jednak, w tej chwili żaden z fontów nie jest idealnym następcą Calibri, bowiem przynajmniej na razie ani jedna nie obsługuje polskich znaków.

Źródło: Microsoft, fot. tyt. Microsoft/Canva