Instalki.pl » Aktualności » Software » Microsoft naprawia irytującą przypadłość Windows 10. Najwyższa pora
Czwartek, 29 Kwiecień 2021 13:01, Wpisany przez Maksym Słomski
windows 10 wiele monitorow
Użytkownicy będą zadowoleni.

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się doświadczyć frustracji spowodowanej nieoczekiwaną koniecznością przestawiania okien aplikacji w Windows 10 za każdym razem, gdy wybudzałeś komputer z trybu uśpienia? Ten mankament dawał się we znaki użytkownikom systemów wykorzystujących wiele monitorów - nierzadko wszystkie pieczołowicie układane okienka lądowały w obrębie jednego ekranu. Teraz w końcu się to zmieni. O co chodzi?

Microsoft naprawia irytującą przypadłość Windows 10


Opisywane tu zachowanie było wybitnie kłopotliwe dla korzystających z laptopów z dodatkowym ekranem lub urządzeń podłączonych pod więcej niż jeden monitor. Gdy jeden z nich przechodził do stanu uśpienia, Windows 10 odczytywał go jako wyłączony. Dla "dobra użytkownika" system przenosił wtedy wszystkie okna z ekranu wygaszonego na wyświetlacz główny.

Niepożądane zachowanie Windows 10, występujące w obecnej wersji systemu. | Źródło: Microsoft

Przedstawiciele firmy z Redmond piszą, że problem znany był wewnętrznie jako Rapid Hot Plug Detect (Rapid HPD). Niepożądane zachowanie dotyczyło konfiguracji wykorzystujących monitory ze złączem DisplayPort i prowadziło do niepożądanych zmian konfiguracji pulpitu. Niezbędne modyfikacje zostały właśnie wdrożone do kompilacji Windows 10 udostępnionej w ramach programu Windows Insider. Aby z niej skorzystać, należy pobrać build 21287 lub nowszy.

Zachowanie Windows 10 po aktualizacji - problem nie występuje. | Źródło: Microsoft

Jeśli nie chcesz być testerem wersji preview systemu Windows 10, powinieneś uzbroić się w cierpliwość. Oczekuje się, że Microsoft zawrze poprawkę w wielkiej aktualizacji Sun Valley (21H2), której premierę planuje się na przełom października i listopada bieżącego roku. Problem Cię dotyczy, irytuje i masz ochotę go rozwiązać już teraz? Sprawdź, jak zostać insiderem.

Źródło: Microsoft